Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wydłużony zostanie okresu przejściowy, w którym równolegle będą funkcjonować zarówno papierowa, jaki i elektroniczna forma dokumentacji medycznej. Przesunięcie terminu przyjęte zostanie w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Czy możliwe jest wypełnienie historii choroby, dyktując ją bezpośrednio do formularza? Aplikacja służąca do głosowego tworzenia e-dokumentacji, będzie od wakacji oferowana jako moduł do systemu KS SOMED. O połowę skraca czas potrzebny na wypełnienie dokumentu.
Osoba upoważniona ma prawo żądać usunięcia jej danych osobowych z dokumentacji medycznej w każdej sytuacji, gdy dane te nie są już potrzebne do realizacji celu, w jakim zostały zebrane.
W interesie placówki medycznej oraz pracujących w niej lekarzy jest przyjęcie procedury przekazywania pacjentom wyników badań, nawet, jeśli nie będą wykazywać zainteresowania ich odbiorem.
Ś wiadczeniodawcy realizujący, na podstawie umowy zawartej z NFZ, świadczenia opieki zdrowotnej oraz lekarze, którzy zawarli z NFZ umowy upoważniające do wystawiania recept na leki i wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom mogą być kontrolowani przez NFZ.
Gdy placówka medyczna prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej i musi ją przekazać do ZUS, zazwyczaj drukuje ją i przystawia pieczątkę „za zgodność z oryginałem” oraz imienną wraz z podpisem. Taka dokumentacja nie musi być opatrzona adnotacją „za zgodność z oryginałem”.
Tak, jeśli zostanie mu wystawione odpowiednie upoważnienie. Wgląd w dokumentacje medyczną powinni mieć tylko pracownicy wykonujący zawód medyczny. Często jednak dostęp zarówno do systemu informatycznego, jak i do rzeczywistych danych medycznych w nim przetwarzanych musi mieć informatyk – najczęściej w celach serwisowych.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!