Jeden z moich czytelników zadał pytanie czy może odmówić przekazania dokumentacji medycznej sądowi? To pytanie wiąże się z szerszym zagadnieniem udostępniania dokumentacji medycznej przez podmioty lecznicze osoba oraz instytucją do tego uprawnionym.
Maksymalna wysokość opłaty za jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej nie może przekraczać 30 groszy w okresie od czerwca do sierpnia 2017 roku.
Zmiany w zasadach udostępniania dokumentacji medycznej istotne w codziennej praktyce placówki medycznej wprowadziła Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie 11 maja. Poznaj najnowsze przepisy.
Świadomość znaczenia czasu w procesie diagnozowania lub leczenia pacjenta nie przekłada się na precyzyjne wskazywanie czasów w dokumentacji medycznej (częściowo problem ten rozwiązuje dokumentacja elektroniczna, jednak tylko częściowo).
Dokumentację sporządzoną w formie papierowej udostępnisz do wglądu z możliwością stworzenia fotokopii, kopii, odpisu lub wyciągu. Dodatkowo będziesz mógł sporządzisz dla pacjenta skan i przesłać go pocztą elektroniczną - takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.
Placówka medyczna może pobierać opłatę za sporządzanie wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków dokumentacji. W praktyce pojawia się problem z udostępnianiem pustych stron dokumentacji medycznej. Czy w takim przypadku placówka może sama podjąć decyzję o zminimalizowaniu kosztów po stronie pacjenta?
Jedna z użytkowniczek strony prawalekarzy.pl zwróciła uwagę na zjawisko, które często pojawia się w praktyce: „w naszej przychodni wielu lekarzy pisze w dokumentacji medycznej «zalecono zapoznanie się z ulotką dołączoną do leku»”. Użytkowniczka ma wątpliwości, czy jest to działanie prawidłowe, ponieważ treść ulotki może wielu pacjentów zniechęcić do przyjęcia leku z uwagi na liczne działania niepożądane, które są tam wskazane.
Wszelkie placówki medycznej w sprawie udostępniania dokumentacji medycznej podlegają kontroli sądów administracyjnych, w tym także w zakresie bezczynności w jej udostępnieniu - orzekł 12 stycznia 2017 r. gorzowski WSA.
Pacjent odkrył, że w jego dokumentacji medycznej nie wszystko jest wpisane lub wpisane są informacje o zdarzeniach, których nie było. Co robić w takiej sytuacji?
Co jakiś czas słyszymy o tym, że na śmietniku znaleziono dokumentację medyczną. Takie postępowanie z danymi wrażliwymi jest przestępstwem. Jak niszczyć dokumentację, aby nie dopuścić do wycieku danych?
Wzmocnienie praw pacjenta i lepsza ochrona informacji o stanie zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej zakłada nowelizacja ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przyjęta 10 stycznia przez rząd. Projekt określa też zasady dostępu do dokumentacji. Prace nad regulacjami trwały od wielu miesięcy. Sprawdź, co się zmieni.
Pamiętaj, że nie można usunąć żadnego dokumentu zawartego w dokumentacji medycznej pacjenta, a wprowadzane zmiany należy właściwie oznaczone.
Upoważnienie do przetwarzania danych w placówce medycznej powinny otrzymać wszystkie osoby, które mają dostęp do kart pacjentów. Przetwarzaniem – zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych – jest już samo przeglądanie danych. Kogo dopuścić do przetwarzania danych, aby mieć pewność, że dane wrażliwe nie wyciekną?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!