Pacjent nie ma prawa do usuwania czy kierowania do personelu medycznego próśb o usuwanie wpisów w historii dokumentacji medycznej. Sprawdź, dlaczego wpis raz wprowadzony w dokumentacji medycznej nie podlega usunięciu.
Dokumentacja po kilku latach od leczenia pacjenta będzie jedynym źródłem wiedzy o tym, jak przebiegało leczenie i czy doszło do błędu w działaniu personelu, który uzasadniałby roszczenia pacjenta. Czy lekarze mogą ją zabierać do domu, żeby uzupełnić wpisy?
Jedna z placówek pobierała od pacjentów wyższe niż maksymalne ustawowe opłaty za udostępnienie dokumentacji. Przekazywała ją na informatycznym nośniku danych jedynie, gdy do dokumentacji medycznej dołączana była płyta CD. Sprawdź, czy naruszyła zbiorowe prawa pacjentów.
W jednej z placówek udostępniono imienny wykaz osób uchylających się od szczepień. Sanepid zwrócił się oficjalnym pismem o przekazanie pełnej dokumentacji medycznej dzieci, których rodzice uchylają się od obowiązku wykonania u nich szczepień ochronnych. Czy to właściwe postępowanie?
Mnożą się przykłady wycieku danych wrażliwych, utraty dużych pieniędzy, czy padania ofiarą innych oszustw, które często są skutkiem naszej niefrasobliwości, naiwności, podatności na socjotechniczne manipulacje. Jak ustrzec placówkę medyczną przed takim zdarzeniem, zwłaszcza w kontekście danych wrażliwych zawartych w dokumentacji medycznej?
Ostatnio zwrócił się do mnie jeden z lekarzy z pytaniem o treść protokołu operacyjnego. Lekarz ten słusznie zauważył, że w obowiązujących przepisach nie zawarto wymagań odnoszących się do treści protokołu operacyjnego, poza tym, że protokół ten ma być dołączony do historii choroby, jeżeli była wykonywana operacja (§ 15 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania). Lekarz pyta jednak, czy „w świetle praktyki sądowej należy umieszczać pewne elementy, które w razie procesu mogłyby świadczyć na korzyść lekarza”. Pytanie to jest bardzo istotne, ponieważ – jak wynika z różnego rodzaju statystyk i moich własnych obserwacji – lekarze o specjalnościach zabiegowych często są pozywani lub oskarżani w sprawach sądowych.
To pacjent ma prawo wyboru formy żądania udostępnienia dokumentacji medycznej. W celu zagwarantowania poszanowania jego praw i prawidłowej organizacji pracy zakładu leczniczego tryb udostępniania dokumentacji medycznej opisz w regulaminie organizacyjnym. Co jeszcze jest niezbędne w tym zakresie?
W przychodni panuje dość powszechny zwyczaj wpisywania informacji w rodzaju: „kaszel od 2 dni, poza tym w badaniu ogólnolekarskim zdrowy” lub „w badaniu ogólnopediatrycznym zdrowy – można szczepić”. Czy wpis „w badaniu ogólnolekarskim - zdrowy” ma wartość dowodową?
Nie wolno ustalać wyższych niż ustawowe opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej, a szpital czy przychodnia może jedynie wymagać od pacjenta pokrycia kosztów ewentualnej przesyłki pocztowej. Czy ustalanie wszelkich innych dodatkowych opłat za przesyłanie dokumentacji pocztą jest zabronione?
Broniąc lekarzy w całej Polsce w sprawach cywilnych, karnych i z zakresu odpowiedzialności zawodowej, zauważyłem, że lekarze często umieszczają w dokumentacji medycznej wpisy tak ogólne, że nic z nich nie wynika. Prowadzi to do tego, że w konkretnej sprawie mogą one zostać zakwestionowane jako niemające znaczenia prawnego.
Stanowiska Ministerstwa Zdrowia, Rządowego Centrum Legislacji, a także Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wskazują, że zarządzający podmiotem leczniczym może mieć dostęp do dokumentacji medycznej, ale tylko tej, w której zostały ukryte dane osobowe.
Znamy już listę placówek, które znalazły się w sieci szpitali. Zabrakło wielu tych, które zabezpieczały kilkadziesiąt procent udzielanych świadczeń na danym terenie. Co się stanie z pacjentami, którzy znajdowali się na listach oczekujących podmiotów, które nie weszły do sieci szpitali?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!