O ile przyjęcie umownego oznaczenia „ NN ” pozwala plac ó wkom medycznym uczynić zado ść przepisom i prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z prawem, o tyle względy fiskalne są istotną motywacją ku temu, aby w miarę możliwości takie dane pozyskiwać i następczo uzupełniać dokumentację medyczną. Jak zatem postępować w takich sytuacjach?
Lekarze, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, podejrzewają popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, mają obowiązek zawiadomić o tym niezwłocznie policję lub prokuratora. Dowiedz się, co powinny zawierać stosowne dokumenty.
Prowadzenie dokumentacji medycznej osób pozbawionych wolności ma swoją specyfikę, a więźniów wymagających leczenia specjalistycznego umieszcza się także w wyspecjalizowanych szpitalach cywilnych. Poznaj wymogi dotyczące kartotek tych osób.
W przypadku zaprzestania wykonywania działalności leczniczej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przekazuje dokumentację medyczną innym podmiotom. Czy można zatem pobierać opłaty za wydanie dokumentacji podmiotu, który już nie udziela świadczeń?
Pacjent może zwrócić się o wydanie dokumentacji medycznej do podstawowej jednostki służby medycyny pracy. Najczęściej takie placówki udostępniają mu kserokopię dokumentacji lub przesyłają dane między sobą. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w odniesieniu do oryginałów.
Pacjent pozostawił upoważnienie do wglądu do dokumentacji medycznej w innym szpitalu, niż zmarł. Sprawdź, czy o świadczenie pacjenta nie odwołane w żaden sposób (wyraźny lub dorozumiany) powoduje, że zachowuje ono swoją moc również w innych placówkach ochrony zdrowia, skoro jest dołączane do karty choroby?
Dokumentację medyczną musisz udostępnić wszystkim podmiotom wskazanym w przepisach ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jak jednak postąpić, gdy zgłosi się do Ciebie z taką prośbą przedstawiciel instytucji, której nie wymienia ustawa?
Wzrost świadomości pacjentów o ich uprawnieniach powoduje, że obecnie dokumentacja medycznie staje się istotnym materiałem dowodowym. W związku z tym należy bardzo ostrożnie podejść do jej wypełniania, co często ‒ z racji braku personelu medycznego ‒ nastręcza duże problemy. Sprawdź, jak ich uniknąć.
Udostępnianie dokumentacji medycznej pacjenta to temat, który wywołuje liczne wątpliwości i nastręcza wiele trudności. Regulacje prawne można intepretować w dowolny sposób, co oczywiście nie rzadko prowadzi do rozbieżności, również w orzecznictwie sądowym. Sprawdź, czy możesz tworzyć wewnętrzne regulacje dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej?
Odpowiedzialność zawodowa jest odpowiedzialnością szczególnego rodzaju, niezależną od odpowiedzialności karnej, czy cywilnej. Przy wykonywaniu czynności zawodowych lekarz powinien przestrzegać przepisów i norm etyki lekarskiej. Czy brak prowadzenia dokumentacji medycznej to przewinienie zawodowe, czy może prowadzić do odpowiedzialności zawodowej?
Jedna z placówek medycznych określiła w regulaminie, że udostępnia dokumentację medyczną na podstawie pisemnego wniosku, w terminie 7 dni. Sprawdź, czy jest to praktyka naruszającą prawa pacjentów.
Adopcja dziecka niesie za sobą określone konsekwencje prawne, które dotyczą adoptowanego dziecka, rodziców adopcyjnych, ich krewnych i instytucji publicznych. Nierzadko rodzice adopcyjni żądają całkowitego usunięcia „starych” danych dziecka, m.in. z dokumentacji medycznej. Czy mają takie prawo?
Żeby mieć pewność, że właściwie będziesz mógł zrealizować prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej, nie dopuszczaj do tego, aby lekarze wprowadzali do niej nieczytelne wpisy, błędne rozpoznania jednostek chorobowych czy usuwali wpisy. Co zrobić, aby dokumentacja była sprzymierzeńcem w walce z roszczeniowym pacjentem?
Zdjęcia rtg wykonywane tradycyjną metodą, na kliszy są elementem dokumentacji medycznej. Czy powinieneś zatem je udostępniać za pokwitowaniem oraz obowiązkiem zwrotu i pozostawiać ich kopię?
Przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewidują szczególny tryb udostępniania dokumentacji medycznej . Czy udostępnianie takiej informacji może odbywać się również na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!