Dokumentacja medyczna dziecka adoptowanego – czy musisz zmieniać w niej dane

Adopcja dziecka niesie za sobą określone konsekwencje prawne, które dotyczą adoptowanego dziecka, rodziców adopcyjnych, ich krewnych i instytucji publicznych. Nierzadko rodzice adopcyjni żądają całkowitego usunięcia „starych” danych dziecka, m.in. z dokumentacji medycznej. Czy mają takie prawo?
W praktyce dokumentacja medyczna adoptowanego dziecka przysparza wiele trudności. Dla przykładu można przytoczyć sytuację, gdy dziecko przed adopcją było hospitalizowane. Pojawia się wówczas w nowej rodzinie z wypisami szpitalnymi z poprzednimi danymi, a w placówce pozostają dokumenty z poprzednimi danymi dziecka. Może to stwarzać kłopotliwe sytuacje podczas kolejnych wizyt i potrzeby kontynuacji leczenia. Jak ma postąpić personel przychodni czy szpitala, gdy zgłoszą się rodzice z prośbą o zmianę w dokumentacji medycznej adoptowanego dziecka?
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.