Ostatnio otrzymałem następujące pytanie od jednego z użytkowników strony: „mam taką sytuację – do nas na oddział (chorób wewnętrznych) trafił na leczenie starszy mężczyzna z utrudnionym kontaktem. Po przyjęciu na oddział wpadł wnuk pacjenta i zażądał zmiany szpitala, jak również niepodejmowania leczenia głównej dolegliwości pacjenta do czasu, gdy przyjdzie syn pacjenta, który jest lekarzem i nie zaakceptuje leczenia. Czy bliscy pacjenta (wnuk, syn itd.) mają prawo stawiać takie wymagania?”.
Projekt rozporządzenia regulującego wzory deklaracji wyboru świadczeniodawcy przewiduje miejsce na podanie numeru telefonu oraz adresu e-mail pacjenta. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.
Często zdarza się, że w dokumentacji medycznej brakuje oświadczenia o tym, czy i kogo pacjent upoważnia do dostępu do dokumentacji medycznej. Jak zatem powinna zachować się placówka, jeżeli zgłasza się do niej rodzina pacjenta i prosi o wydanie dokumentów?
Tylko do końca czerwca lekarze mogą wystawiać papierowe zwolnienia na dotychczasowych zasadach. Do tego czasu musisz uzyskać decyzję z ZUS dotyczącą wystawiania e-zwolnień. Sprawdź, jak to zrobić.
Wielokrotnie pomagam lekarzom w sprawach, które trafiają na wokandę po dwóch, trzech a nawet czterech latach od wydarzeń, które je zainicjowały. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, np. późniejszym zawiadomieniem odpowiedniej instytucji przez pacjenta lub jego rodzinę, oczekiwaniem na opinię biegłego sądowego czy problemami z przesłuchaniem świadków.
Dziecko podpisało upoważnienie dla rodziców, dotyczące dostępu do jego dokumentacji. Rodzice już po osiągnięciu przez nie pełnoletności chcą uzyskać kopię dokumentacji medycznej. Sprawdź, czy powinieneś udostępnić kartotekę medyczną i czy jest jakiś zakres czasowy dokumentacji, do której rodzice mogą mieć wgląd.
Gdy pacjent okresowo przebywa poza zakładem leczniczym, ma zamiar powrócić i kontynuować rozpoczęte świadczenia, mamy do czynienia z przepustką. Jak odnotowywać te decyzje w dokumentacji medycznej?
Przepisy określają, że powinieneś udostępniać dokumentację medyczną podmiotom i organom uprawnionym bez zbędnej zwłoki. Jak rozumieć określenie terminu w taki sposób, biorąc pod uwagę konkretną sytuację pacjentów, np. trwający proces leczenia, prowadzone postępowanie sądowe, lub w placówce, np. okres urlopowy? Posłuchaj, co radzi nasz ekspert, Aneta Naworska, radca prawny z Kancelarii Naworska Marszałek sp.k. w Toruniu.
Pacjentowi możesz wydać wyciągi, odpisy, kopie lub wydruki dokumentacji medycznej. Możesz mu ją także przekazać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych. Kiedy możesz udostępnić oryginały?
Gdy pacjent obraża Cię, podważa postawioną diagnozę i proponowany sposób leczenia, możesz odstąpić od leczenia. Jakie jeszcze działania cywilnoprawne możesz podjąć w takiej sytuacji i co wpisać w dokumentacji medycznej?
Rzecznik Praw Pacjenta może uznać daną praktykę placówki medycznej związaną z opóźnieniem lub odmową wydawania dokumentacji medycznej za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów i nałożyć na nią karę finansową. Sprawdź, jak do tego nie dopuścić.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!