Pobierasz opłaty za udostępnienie dokumentacji – sprawdź, co się zmieniło od 11 maja

Dokumentację sporządzoną w formie papierowej udostępnisz do wglądu z możliwością stworzenia fotokopii, kopii, odpisu lub wyciągu. Dodatkowo będziesz mógł sporządzisz dla pacjenta skan i przesłać go pocztą elektroniczną - takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.
Sygnalizowanym od wielu lat problemem, a wynikłym głównie z zasad odpłatności za udostępnianie dokumentacji medycznej, było przemilczenie legalnych definicji pojęć: odpis, wyciąg, kopia dokumentacji medycznej. Rozbieżności dotyczyły rozgraniczenia statusu prawnego kserokopii z poświadczeniem za zgodność z oryginałem od odpisu. Definicje słownikowe, w tym zawarte w Słowniku Języka Polskiego, upodabniały te formy do siebie. Konsekwencją był problem z właściwym ustaleniem odpłatności za udostępnienie dokumentacji medycznej. Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta z 23 marca 2017 r. zapełnia tę lukę.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.