Osoba bliska pacjenta ma prawo do informacji

Świadczeniodawca nie ma prawa dopytywać, kim jest osoba wskazana do uzyskiwania informacji dla pacjenta i jakie łączą ją z pacjentem relacje.
W odpowiedzi na pytanie Kampanii Przeciw Homofobii skierowane do Ministerstwa Zdrowia czytamy, że personel medyczny ma obowiązek udzielić informacji o stanie zdrowia pacjenta osobie bliskiej, przy czym może to być osoba tej samej płci. Informacja ta wbrew pozorom nie jest przełomowa. W świetle obowiązujących przepisów stanowisko ministra zdrowia nie wpływa na obowiązujące prawo ani go nie stanowi. Co najmniej od czasu wejścia w życie przepisów ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta to pacjent decyduje, kto jest jego osobą najbliższą i komu mają być udostępniane informacje o stanie zdrowia pacjenta. Płeć tej osoby nie ma w tym kontekście żadnego znaczenia, podobnie jak fakt wspólnego pożycia.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.