Przepustka ze szpitala – kiedy pacjent może z niej skorzystać zgodnie z przepisami NFZ

Długa hospitalizacja potrafi być wyzwaniem – pacjenci często chcą choć na chwilę wrócić do domu, np. na weekend, by w poniedziałek kontynuować leczenie. Czy mają do tego prawo? Kiedy szpital może wydać przepustkę, a kiedy ma podstawy, by jej odmówić?
- Szpital nie ma obowiązku wydawania przepustek pacjentom, ponieważ hospitalizacja jest świadczeniem ciągłym i kończy się dopiero w momencie wypisu.
- W wyjątkowych sytuacjach, takich jak zdarzenia losowe, szpitale mogą przyznać przepustkę, ale decyzja ta zależy od stanu zdrowia pacjenta i nie może naruszać innych obowiązków placówki, w tym rozliczeń z NFZ.
- Przepustki są natomiast formalnie uregulowane w leczeniu psychiatrycznym oraz opiece paliatywnej, gdzie mogą stanowić część terapii i są objęte refundacją.
- Czytaj też: Wyrażasz zgodę na przepustkę pacjenta ze szpitala – co wpisać w dokumentacji medycznej
- Pobierz listę kontrolną: Wypis ze szpitala na własne żądanie
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.