Wykorzystywanie dobrych praktyk innych placówek medycznych pomaga doskonalić standardy zarządzania i podnosić jakość obsługi pacjentów.

Szpital

Jak przewidzieć ryczałt dla szpitala

Z miesięcznym opóźnieniem NFZ podał wartości ryczałtów dla szpitali na 2019 rok. Po upływie czterech miesięcy funkcjonowania w 2019 roku zarządzający szpitalami dowiedzieli się, jakimi przychodami będą dysponować w tym roku. Jak to się ma do dobrej organizacji i zarządzania w szpitalnictwie?

Monitoring leków

Monitoring leków - jak się przygotować

Wkrótce obrót lekami na terenie większości krajów Europy będzie monitorowany. Ma to być odpowiedź na szerzący się proceder fałszowania leków. Szpitale i ich apteki przygotowują się do wejścia w życie związanych z tym nowych obowiązków. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś.

Sławomir Kmak

Sławomir Kmak: Chcemy zapewnić pacjentom najlepszą opiekę

Chociaż krynicki SPZOZ nie znajduje się w gronie dużych szpitali, to stara się korzystać z efektów skali – ma mniejsze oddziały, niewielką liczbę lekarzy w stosunku do dużych placówek. Duże znaczenie przykłada do jakości świadczonych usług i doskonałych relacji z pacjentem. Oto co jeszcze wpływa na sukces placówki - r ozmowa ze SŁAWOMIREM KMAKIEM, dyrektorem SPZOZ Szpital im. dr J. Dietla w Krynicy-Zdroju.

fot. Gyncentrum

Powstał pierwszy w południowej Polsce klaster leczenia niepłodności

Na Śląsku powstał pierwszy klaster medyczny, zrzeszający podmioty specjalizujące się wyłącznie w tematyce leczenia niepłodności. Wśród pierwszych instytucji członkowskich klastra są m.in. 3 śląskie uczelnie i największa klinika leczenia niepłodności w regionie.

Klinika w Kiabakari 1

Polacy uruchamiają klinikę okulistyczno-dentystyczną w Tanzanii

Od 2012 roku „Okuliści dla Afryki” zorganizowali już X misji, zbadali 8000 ubogich dzieci i dorosłych, wysłali na Czarny Ląd 74 tys. kropli do oczu i 9000 niepotrzebnych Polakom par okularów. W 2013 roku otworzyli pierwszy polski gabinet okulistyczny w Kamerunie, a teraz z Fundacją Kiabakarii budują pierwszą polską klinikę okulistyczno-dentystyczną w Tanzanii. Aby jeszcze w tym roku rozpoczęto w niej leczenie okulistka dr n.med. Iwona Filipecka i optometrystka Agnieszka Lembowicz wyruszają 18 października z Bielska do Kiabakari.

d2b43f112f8f14f685c3a5ecf82039d4aa841650-xlarge

NEUCA: rozwój przychodni wzmocni własne apteki

NEUCA, lider w dystrybucji farmaceutyków, zainwestowała w sieć przychodni 47 mln zł. Przedsięwzięcia mają umacniać relacje z niezależną apteką, zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom, wpływać na rozwój i stabilność rynku farmaceutycznego.

611ff9dab2687a2ec94f597f8c39ae83d7cdccda-xlarge

Inwestycje w opiekę nad seniorami w odpowiedzi na potrzeby populacji i zyskowne

Blisko 35 mln będzie kosztować stworzenie Centrum Geriatrii w Trójmieście, które powstanie w ciągu 4 lat. To odpowiedź na potrzeby rosnącej populacji seniorów wymagających kompleksowej opieki zdrowotnej.

6eb1cfc2a888515201c8e9dd04f3ead963148e81-xlarge

PZU będzie leczyć w Łaziskach Górnych

W samym centrum Łazisk Górnych powstaje nowoczesna przychodnia, której otwarcie zaplanowano na 2017 rok. Inwestycję wyróżniają dwa oryginalne założenia. Przychodnia powstaje w całości ze środków budżetu gminy, a działalność lecznicza będzie w niej prowadzona przez spółkę należącą do PZU.

b89466af6c2ac5d99d54557748aabff09aff3460-xlarge

RCKiK w Poznaniu usprawniło raportowanie do Narodowego Centrum Krwi

Trwające tygodniami przygotowanie rocznego raportu na potrzeby Narodowego Centrum Krwi to w wielu centrach krwiodawstwa w Polsce wciąż powszechny problem. Doskonale poradziło sobie z nim Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, w którym nowoczesne rozwiązania analityczne, pozwoliły usprawnić zarządzanie i sprawozdawczość dla celów zarządzania publiczną służbą krwi.

f7ba9c033029c84f0888ef28d3df116b98d8d85a-xlarge

Informatyzacja podkarpackich placówek ograniczyła papierową dokumentację medyczną

Ponad 60 mln zł wydano na budowę Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej, którym objęto 28 podmiotów medycznych, w tym 8 szpitali wojewódzkich, 19 powiatowych oraz szpital MSW. Znacznemu skróceniu uległ czas przygotowania czytelnej dokumentacji medycznej, a elektroniczna gospodarka lekowa, prowadzona w systemie od zamówienia, aż po rozliczenie z NFZ, umożliwia monitorowanie zużycia leków na pacjenta i eliminowanie przypadków nadmiernego zużycia czy nieuzasadnionego podania leków.