Wykorzystywanie dobrych praktyk innych placówek medycznych pomaga doskonalić standardy zarządzania i podnosić jakość obsługi pacjentów.

Współpraca - lekarze

Włączenie się do klastra – w czym może pomóc

Lubelski Klaster Usług Medycznych i Prozdrowotnych działa już pięć lat. Placówki medyczne, które są jego członkami, mają możliwość znalezienia partnerów do wspólnych projektów czy rozwój współpracy międzynarodowej. Poznaj szczegóły.

Szpital

Jak przewidzieć ryczałt dla szpitala

Z miesięcznym opóźnieniem NFZ podał wartości ryczałtów dla szpitali na 2019 rok. Po upływie czterech miesięcy funkcjonowania w 2019 roku zarządzający szpitalami dowiedzieli się, jakimi przychodami będą dysponować w tym roku. Jak to się ma do dobrej organizacji i zarządzania w szpitalnictwie?

Janusz Cieszynski

Janusz Cieszyński: Informatyzacja przyniesie wiele korzyści placówkom medycznym

Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie szansą na antybiurokratyczną rewolucję również w przypadku pracy lekarzy - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację systemu ochrony zdrowia. Jego zdaniem wdrażane dzisiaj projekty e-recepta i e-skierowanie zaczną funkcjonować w wyznaczonych terminach.

wywiad z Ryszardem Olaszanowskim_edited

Ryszard Olszanowski: Medycyna powinna być spersonalizowana

NFZ, mając tak mało zasobów finansowych wobec identyfikowanych potrzeb, boi się, że rozwiązania telemedyczne czy teleopieka „zjedzą mu dodatkowe środki”, kreując podwyższony popyt. Tymczasem można wymyślić rozwiązania, techniki finansowania świadczeń, które pogodzą te wydaje się sprzeczne racje. Jak to możliwe? Rozmowa z RYSZARDEM OLSZANOWSKIM, prezesem Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Slawomir Jagiela_edited

Sławomir Jagieła: Dobry menedżer potrafi przekonać do zmian

Przychody placówki medycznej nie mogą być związane jedynie z kontaktem NFZ. Konieczne jest wspomaganie finansów przez prowadzenie działalności komercyjnej. Placówka prywatna, prowadząca działalność np. w formie spółki, ma możliwość dynamicznego reagowania na zmiany rynkowe, bo proces decyzyjny jest tu skrócony - r ozmowa ze SŁAWOMIREM JAGIEŁĄ, dyrektorem Kształcenia Podyplomowego i MBA w Ochronie Zdrowia – Collegium Humanum w Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

Witold Bialoblocki_edited

Jacek Białobłocki: Najważniejszy jest szacunek do pracowników

Szpital jest specyficzną organizacją, która z jednej strony musi sprostać zasadom rynkowym, ale z drugiej charakteryzuje się specyfiką kontraktów z NFZ, ale także złożonymi relacjami między pracownikami. Sprawdź, jak z sukcesem zarządzać taką organizacją - r ozmowa z dr JACKIEM WITOLDEM BIAŁOBŁOCKIM, dyrektorem SP ZOZ w Mławie .

Jaroslaw Talaj

Jarosław Tałaj: Jak zwiększać efektywność leczenia

Wszystkie działania SPZOZ w Białymstoku są podporządkowane poprawie bezpieczeństwa pacjentów. Sprawdź, jaki wpływ mają na to zmiany organizacyjne w placówce, odnowienie zasobów, pozyskanie nowoczesnych urządzeń medycznych i dbałość o wykwalifikowane zespoły pracownicze - r ozmowa z JAROSŁAWEM TAŁAJEM, dyrektorem SPZOZ MSWiA w Białymstoku.

lekarze się dokształcą w moblinym centrum

Lekarze dokształcą się w mobilnym centrum

Od 2020 roku lekarze dokształcą się w Mobilnym Centrum Symulacji Medycznej. Specjalistyczna naczepa pojedzie do najdalszych miejsc w Polsce. W jaki sposób podniosą swoje kompetencje w zakresie opieki nad seniorami z problemami psychicznymi, reumatologicznymi i wymagającymi opieki około zabiegowej?

Monitoring leków

Monitoring leków - jak się przygotować

Wkrótce obrót lekami na terenie większości krajów Europy będzie monitorowany. Ma to być odpowiedź na szerzący się proceder fałszowania leków. Szpitale i ich apteki przygotowują się do wejścia w życie związanych z tym nowych obowiązków. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś.

Sławomir Kmak

Sławomir Kmak: Chcemy zapewnić pacjentom najlepszą opiekę

Chociaż krynicki SPZOZ nie znajduje się w gronie dużych szpitali, to stara się korzystać z efektów skali – ma mniejsze oddziały, niewielką liczbę lekarzy w stosunku do dużych placówek. Duże znaczenie przykłada do jakości świadczonych usług i doskonałych relacji z pacjentem. Oto co jeszcze wpływa na sukces placówki - r ozmowa ze SŁAWOMIREM KMAKIEM, dyrektorem SPZOZ Szpital im. dr J. Dietla w Krynicy-Zdroju.