O kredyt warto wystąpić wspólnie

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 15 maja 2014
O kredyt warto wystąpić wspólnie

Stworzenie grupy zakupowej w celu uzyskania kredytu na restrukturyzację wszystkich placówek z grupy, pozwoliło na sfinansowanie niezbędnych potrzeb nawet przez te szpitale, które nie miały zdolności kredytowej.

  • Tworzenie grup zakupowych w placach medycznych przynosi korzyści finansowe i organizacyjne, zachęcając do podejmowania nowych wyzwań.

  • Lubelski Okręgowy Szpital Kolejowy i inne placówki utworzyły grupę zakupową, która pozwoliła na uzyskanie korzystnego kredytu i restrukturyzację zadłużenia.

  • Grupa zakupowa wspiera oszczędności i poprawia zarządzanie finansami, jednocześnie zwiększając transparentność i efektywność procesów zakupowych.

Tworzenie grup zakupowych daje wymierne korzyści, zachęca organy tworzące podmiotów leczniczych do podejmowania nowych wyzwań. Okazuje się, że w grupie łatwiej także rozwiązać problemy finansowe. Świadczy o tym przykład lubelskiego Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie SPZOZ, który wraz z trzema innymi placówkami medycznymi, podległymi samorządowi województwa lubelskiego, przystąpił do grupy zakupowej. Grupa postanowiła wspólnie uzyskać kredyt, żeby zrestrukturyzować zadłużenie wszystkich czterech szpitali marszałkowskich i zamienić zobowiązania wymagalne wysoko oprocentowane na zobowiązania niewymagalne o niższym oprocentowaniu.

Pełnomocnikiem grupy zakupowej został Okręgowy Szpital Kolejowy. To kierownictwo szpitala przeprowadziło procedurę udzielenia zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. O wyborze lidera grupy zadecydował marszałek województwa lubelskiego, który brał pod uwagę kwalifikacje ekonomiczne i umiejętności menedżerskie dyrektora szpitala kolejowego. Zamawiający udzielił zamówienia wykonawcy, którego oferta odpowiadała wymaganiom określonym w ustawie Prawo zamówień publicznych, ale także wszystkim wymaganiom zawartym w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz posiadającemu najniższą cenę.

Poszczególni członkowie grupy zakupowej zawarli z bankiem odrębne umowy kredytowe, dlatego regulowanie zobowiązań z nich wynikających pozostaje w gestii każdego ze szpitali.

– Grupa szpitali zdecydowała się wspólnie wystąpić o kredyt. Indywidualne oceny zdolności kredytowej szpitali były zróżnicowane i najkorzystniejszym wariantem było pozyskanie jednego kredytodawcy dla grupy szpitali – tłumaczy Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. - W ten sposób wyeliminowaliśmy ryzyko, że dla szpitala o najgorszej ocenie finansowej nie uda się uzyskać kredytu.

Cztery placówki medyczne z Lubelszczyzny pożyczają wspólnie 77 mln zł. Każdy ze szpitali zamierza przeznaczyć pożyczkę na spłatę najbardziej pilnych zobowiązań. Najwięcej dostanie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie (32 mln zł), kolejne odpowiednio mniej – Okręgowy Szpital Kolejowy (25,6 mln zł), Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie (14,4 mln zł) , Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie (5 mln zł). Jest szansa, że pożyczki wystarczą na pokrycie wszystkich zobowiązań.

Korzyści ze wspólnych zakupów

Jednym z celów powstania grupy zakupowej było pozyskanie kredytu z przeznaczeniem na spłatę wymagalnych zobowiązań. - Współpraca podjęta została przede wszystkim ze względów ekonomicznych, głównie z powodu możliwości pozyskania tańszych ofert oraz oszczędności, wynikających nie tylko z niższych kosztów, ale także czasu poświęconego na przygotowanie niezbędnej dokumentacji przetargowej tłumaczy Karol Tarkowski, dyrektor Szpitala Kolejowego w Lublinie..

Uzyskiwane korzyści – jak pokazuje lubelski przykład - nie zawsze mają wymiar jedynie finansowy. Ważny jest aspekt transferu wiedzy na temat rynku, usprawnienie procesów przetargowych, skrócenie czasu trwania procesu zakupowego, wreszcie - zwiększenie transparentności. - Wspólne zakupy dają na tej płaszczyźnie możliwość poprawienia pozycji negocjacyjnej oraz pozwalają na uzyskanie lepszych warunków realizacji umowy – przekonuje szef lubelskiego Szpitala Kolejowego.

Korzyści ze wspólnych zakupów to - obok finansów - transfer wiedzy na temat rynku oraz zwiększenie transparentności.

Spłata kapitału i odsetek następować będzie zgodnie z zapisami specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Okres trwania umowy kredytowej wynosi 10 lat, licząc od dnia zaciągnięcia zobowiązania. Szpitale uzgodniły, że okres karencji w spłacie rat kapitałowych będzie wynosić 2 lata licząc od dnia zaciągnięcia zobowiązania, a spłata kapitału kredytu będzie następować w 96 równych miesięcznych ratach. Spłata odsetek w całym okresie kredytowania to także 10 lat, licząc od dnia zaciągnięcia zobowiązania. Odsetki będą naliczane i spłacane w okresach miesięcznych od salda kredytu.

Poręczenie w zamian za plan naprawczy

Istotnym warunkiem, niezbędnym do powołania grupy zakupowej i rozpoczęcia procedury przetargowej – ale także uzyskania zgody organu tworzącego, czyli marszałka województwa lubelskiego na postępowanie oraz poręczenia kredytu przez samorząd województwa – jest realizacja planów naprawczych przez każdy ze szpitali. Zamawiający dopuścił bowiem, jako zabezpieczenie kredytu, poręczenie podmiotu tworzącego. sejmik województwa lubelskiego zabezpieczył środki w budżecie województwa lubelskiego na poręczenie spłaty kapitału kredytu, zgodnie z uchwałą z 28 października 2013 r. w sprawie zmian w uchwale budżetowej na 2013 r. Dodatkowym zabezpieczeniem spłaty odsetek kredytu są m.in. weksle in blanco z deklaracją wekslową oraz cesja kontaktów z NFZ.

- Poręczenie nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o finansach publicznych – informuje Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. - Zarząd województwa nie zakładał zbyt długotrwałej procedury w tym względzie i rzeczywiście udało się ją maksymalnie skrócić.

Standardowym działaniem zarówno szpitala, jak też samorządu, powinna być restrukturyzacja zadłużenia placówek medycznych. - Celem takiej restrukturyzacji jest poprawa efektywności zarządzania finansami szpitala, w tym zmniejszanie kosztów obsługi zadłużenia – zapewnia Beata Górka. - Temu właśnie ma służyć wspólna pożyczka konsolidacyjna czterech szpitali. Zmniejszenie kosztów obsługi zadłużenia w praktyce oznacza właśnie istotne obniżenie całościowych kosztów funkcjonowania szpitali.

Celem restrukturyzacji placówki medycznej jest poprawa efektywności zarządzania finansami, w tym zmniejszanie kosztów obsługi zadłużenia

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy