Smartfon może monitorować pacjentów

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 10 czerwca 2014
Smartfon może monitorować pacjentów

Lekarze mogą monitorować postępy pacjentów w rehabilitacji za pomocą darmowej aplikacji na smartfon. Pierwszy tego typu system w kraju wdraża Lubelski Instytut Medycyny Wsi.

  • Aplikacja na smartfon do monitorowania pacjentów została stworzona w odpowiedzi na obserwację, że wielu pacjentów opuszczając placówki medyczne, nie stosuje się do zaleceń lekarskich, co prowadzi do utraty efektów leczenia.

  • Głównym celem aplikacji jest dyskretna „obserwacja” codziennej aktywności fizycznej pacjenta, gdzie brak wystarczającej aktywności jest sygnalizowany na ekranie smartfona w formie częściowo pustego diagramu serca, które pacjent powinien „napełniać” przez wykonywanie zaleconych ćwiczeń.

  • Chociaż pacjent otrzymuje jedynie graficzną informację zwrotną, lekarz ma dostęp do bardziej szczegółowych danych, które są przesyłane do serwera Instytutu Medycyny Wsi i przekształcane w tabele i wykresy, umożliwiając dokładną analizę postępów pacjenta.

System monitorowania pacjentów za pomocą aplikacji na smartfon przynosi już konkretne efekty – przede wszystkim pacjentom, ale także monitorującym postępy w rehabilitacji lekarzom. - Pomysł to wynik obserwacji postępowania pacjentów, którzy często - opuszczając szpital - przestają realizować niektóre zalecenia lekarskie – tłumaczy Tomasz Saran, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie.

Pacjenci tracili efekty leczenia

Często przez zaniechanie stosowania zaleceń lekarze i pacjenci tracili osiągnięte efekty leczenia. Obecnie otrzymują zalecenie zwiększenia aktywności fizycznej w życiu codziennym lub – dostosowanego do potrzeb indywidualnych chorego - uprawiania wybranych dyscyplin sportu. - Przestrzeganie tego zalecenia, na przykład w chorobach układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, otyłości czy przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa, jest tak samo ważne jak przyjmowanie leków, ale – niestety - rzadko jest realizowane przez pacjentów.

Obserwacja codziennej aktywności fizycznej pacjenta

Zadaniem aplikacji jest – przy pełnej dyskrecji i bez tzw. nachalności - „obserwacja” codziennej aktywności fizycznej pacjenta, który opuszcza szpital lub przychodnię z konkretnymi zaleceniami lekarza. Jeśli aktywności fizycznej jest zbyt mało, wówczas pacjent widzi to jako częściowo pusty diagram serca w rogu swojego smartfona. Serce pacjent powinien – zgodnie z indywidualnymi zaleceniami, przez wykonywanie aktywości fizycznej - codziennie „napełniać”. Dzienne zadanie jest indywidualnie ustalane dla każdego pacjenta, w zależności od jego schorzeń. Podczas gdy pacjent otrzymuje graficzną informację zwrotną, jego lekarz widzi więcej. - Dane ze smartfona trafiają do serwera Instytutu Medycyny Wsi w postaci niewielkich pakietów danych, gdzie są przetwarzane do formy tabel i wykresów, dogodnych do wykonania przez lekarza przekrojowej oceny.

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy