Dobre wykorzystanie kadry pomoże osiągać zyski

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 15 lutego 2014
Dobre wykorzystanie kadry pomoże osiągać zyski

Kluczem do sukcesu placówki medycznej jest przemyślana strategia, przyjęta i realizowana przez kierownictwo. Bo na ostateczny sukces – czyli osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego - każdy podmiot musi zapracować sam.

Wykorzystanie istniejącego potencjału kadrowego i inwestycyjnego, ale także restrukturyzacja i oddłużenie placówki, to najczęściej warunki pomagające w uzyskaniu zysku finansowego w działalności placówki medycznej. - Na osiągnięcie pozytywnego wyniku finansowego pracowaliśmy ciężko, z całym zespołem placówki, przez sześć lat – mówi Janusz Hordejuk, dyrektor SP ZOZ w Parczewie. - Jednak naszym największym sukcesem jest fakt, że wynik ten osiągnęliśmy bez konieczności  restrukturyzacji zatrudnienia. Nie musieliśmy więc zwalniać pracowników.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed SPZOZ w Parczewie było wykorzystanie istniejącego potencjału kadrowego i wykonywanie jak największej liczby świadczeń leczniczych na jak najwyższym poziomie, satysfakcjonującym pacjentów. - Dla przykładu podam, że liczba pacjentek na oddziale położniczym od kilku lat wzrasta. Z roku na rok rodzi się u nas coraz więcej dzieci. W 2008 roku było to 365 noworodków, natomiast w 2012 roku odebraliśmy 516 porodów – informuje dyrektor SP ZOZ w Parczewie. - Także w oddziale chirurgiczno-urazowym liczba zabiegów operacyjnych wzrasta z roku na rok, zaś 1/3 pacjentów operowanych to osoby spoza terenu naszego powiatu. Placówka notuje również coraz więcej pacjentów spoza powiatu na oddziałach geriatrii, pediatrii, interny, intensywnej terapii czy psychiatrii.

Ważna jakość i certyfikaty

Kolejną istotną kwestią przy zapewnieniu dobrego wyniku finansowego jest dobra współpraca lekarzy i personelu medycznego, pod kierunkiem ordynatorów poszczególnych oddziałów, którzy wspólnie - dzięki stałej kooperacji - dążą do realizacji wyznaczonych celów.

Jakość realizowanych świadczeń nie może się również obyć bez uzyskania odpowiednich certyfikatów. - ISO, Szpital bez bólu, Szpital przyjazny dziecku - to nie tylko przywileje, ale także dodatkowe obciążenia finansowe – mówi szef SP ZOZ w Parczewie. - Nie jest możliwe jednak spełnienie odpowiednich standardów i zapewnienie wysokiej jakości bez kosztów.

W tym roku głównym celem placówki w tym obszarze jest uzyskanie akredytacji Ministerstwa Zdrowia. - Jesteśmy w trakcie wprowadzania oraz dostosowywania wielu procedur medycznych do standardów akredytacyjnych. Mam nadzieję, że w połowie roku dostaniemy pozytywną weryfikację i certyfikat – informuje dyrektor Janusz Hordejuk.

Wysoka jakość świadczeń i zadowolenie pacjentów pomagają w uzyskaniu i utrzymaniu dodatniego wyniku finansowego Szpitala Powiatowego w Pasłęku. - Jakość i zadowolenie pacjentów to gwarancja zainteresowania kolejnych osób naszymi usługami – zapewnia prezes Teresa Cierachowska. - Jesteśmy małym podmiotem leczniczym działającym na rynku lokalnym, ale stale – od czterech lat, odkąd prowadzimy naszą działalność medyczną – obserwujemy rosnące zainteresowanie naszymi usługami pacjentów nie tylko z naszego regionu, ale także regionów sąsiednich, co bardzo nas cieszy i inspiruje do dalszych działań na rzecz podnoszenia jakości leczenia. Fakt dużego zainteresowania pacjentów przekłada się na wysokość realizowanych kontraktów w określonych zakresach, np. w przypadku ortopedii czy działalności zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Spełnienie wymagań ministerialnych

Kolejnym istotnym zadaniem placówki w Parczewie jest program dostosowawczy do wymagań rozporządzenia ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, który wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontów we wszystkich oddziałach szpitalnych i pogodzeniem inwestycji z realizacją w tym czasie kontraktu z NFZ. Program ten jest realizowany dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z dotacji unijnych. - Fundusze unijne są znaczącym źródłem dofinansowania realizowanych przez nas inwestycji – podkreśla dyrektor SP ZOZ w Parczewie. Dyrekcja monitoruje kwestie możliwości pozyskania funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej 2014-2020 na zakup sprzętu medycznego dla poszczególnych oddziałów, ale także nowoczesnego wyposażenia bloku operacyjnego. - Czekamy na rozstrzygnięcie konkursów w programach norweskich, gdzie złożyliśmy wnioski na rozbudowę oddziału geriatrii i rehabilitacji – tłumaczy dyrektor Janusz Hordejuk.

Pomocne oddłużenie

Szpital Powiatowy w Pasłęku jest własnością powiatu elbląskiego. Dzięki oddłużeniu przez starostę i udanej restrukturyzacji przynosi zyski, co w przypadku niewielkiej, niemal kameralnej, placówki – która dysponuje blisko 100 łóżkami – jest sukcesem godnym naśladowania. Jak zapewnia prezes zarządu Szpitala Powiatowego w Pasłęku Teresa Cierachowska, najważniejszym celem placówki jest leczenie pacjentów, a pieniądze, które – przy okazji – szpital zarabia, od razu są inwestowane – przede wszystkim w zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Na sukces placówki składa się więc doskonałe zarządzanie, wysoka jakość świadczonych usług oraz zadowoleni pacjenci.

Wykorzystanie posiadanego potencjału

Żeby placówka zaczęła przynosić zysk zarząd szpitala musiał zainicjować i przeprowadzić wiele działań, których celem nadrzędnym była i jest systematyczna poprawa warunków pobytu pacjentów oraz pracy personelu medycznego. - Postawiliśmy na lepsze wykorzystanie posiadanego potencjału – przede wszystkim wykwalifikowanego personelu medycznego, ale także bazy medycznej i sprzętu – informuje prezes Teresa Cierachowska. - Nie bez znaczenia była zmiana organizacji pracy, aby zapewnić personelowi jak najbardziej efektywne wykonywanie obowiązków, a nasz pacjent czuł się najważniejszy – bo, tak jak mówi nasze motto – najwyższą wartością jest człowiek.

Oferta medyczna szpitala została poszerzona o działalność oddziału ortopedii jednego dnia, poradnię ortopedyczną, pracownię endoskopową z badaniem gastroskopowym i fizjoterapię ambulatoryjną. Kupiono także łóżka dla pacjentów wentylowanych mechanicznie – pod respiratorami – w zakładzie opiekuńczo-leczniczym oraz nowoczesny sprzęt. - Zatrudniliśmy również lekarzy specjalistów – mówi prezes zarządu szpitala w Pasłęku. - Na zakup środków trwałych w latach 2010 – 2013 wydaliśmy kwotę ponad miliona złotych, co jest – w przypadku takiej niewielkiej placówki, jak nasza – bardzo dużą inwestycją.

Na bieżący rok zarząd szpitala w Pasłęku zaplanował realizację kolejnych inwestycji na kwotę 1.438.000 zł, z czego 588.000 zł stanowią środki zewnętrzne. - Inwestycje związane są głównie z zakupem środków trwałych, ale także dokończeniem informatyzacji szpitala i przebudowy wewnętrznych ciągów komunikacyjnych – tłumaczy prezes Teresa Cierachowska. Choć w tym roku nie będzie poszerzona oferta medyczna - ze względu na brak możliwości zawarcia nowych umów w NFZ - to i tak wiele wskazuje na to, że kolejne miesiące będą dla szpitala w Pasłęku bardzo pracowite.

Co pomoże osiągać zyski w placówce medycznej

  • Wykorzystanie istniejącego potencjału kadrowego i inwestycyjnego,

  • restrukturyzacja i oddłużenie placówki

  • dobra współpraca lekarzy i personelu medycznego, pod kierunkiem ordynatorów poszczególnych oddziałów

  • uzyskanie certyfikatu lub akredytacji ministra zdrowia potwierdzających wysoką jakość

  • spełnianie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, przeprowadzanie remontów i inwestycji, tak, aby nie wpłynęły na realizację kontraktu NFZ

  • poszerzanie oferty usług medycznych.

KOMENTARZ EKSPERTA

Ryszard Pankiewicz

rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Dobry wynik finansowy wymaga zwiększania przychodów

Szpital publiczny nie jest po to, aby generować zysk. Z założenia powinien się bilansować, a wszystkie pieniądze przeznaczyć na leczenie pacjentów i podnoszenie jakości świadczonych usług. Oczywiście, żeby to zrealizować, należy zwiększać przychody szpitala. Jakość usług - jak każdy koszt - powinna być finansowana przychodami.

Z kolei placówka, który podnosi jakość, naraża się na większą liczbę pacjentów szukających najlepszej usługi. W dobrym szpitalu wszyscy szukają pomocy. Taka sytuacja rodzi ryzyko niezapłacenia przez płatnika za wszystkie wykonane świadczenia, czyli tzw. nadwykonania. Jeżeli jest zapłata za te świadczenia to poprawiamy wynik finansowy, który możemy przeznaczyć na leczenie i podniesienie jakości. Przypomina to trochę balansowanie na linie.

Wysoka jakość świadczeń z jednej strony kosztuje, ale z drugiej jest czynnikiem wpływającym na wzrost przychodów - pod warunkiem, że będzie zapłata za wykonaną pracę. Reasumując, trudno jest zakładać dobry wynik finansowy bez zwiększania przychodów szpitala. Jeżeli szpital wypracowuje zysk i odkłada pieniądze, nie przeznaczając ich na leczenie, robi to zawsze kosztem pacjenta.

KOMENTARZ EKSPERTA

Alicja Brzozowska

dyrektor ds. rozwoju szpitala Medicover w Warszawie

Inwestycje w jakość się opłacają

W szpitalu Medicover, jakość świadczonych usług medycznych ma podstawowe znaczenie dla uzyskania coraz lepszych wyników finansowych. W pierwszym etapie funkcjonowania szpitala nakłady na zapewnienie możliwie najwyższej jakości świadczeń znacznie przewyższały przychody osiągnięte z tytułu ich realizacji. Satysfakcja pacjentów jest mierzona nieprzerwanie od 5 lat istnienia szpitala Medicover i sięga poziomu 98% . Inwestycja w jakość się opłaci.To właśnie dzięki jakości i zadowoleniu pacjentów liczba świadczeń medycznych wzrasta w tempie ok. 30% rocznie i ma bezpośredni wpływ na wynik finansowy szpitala.

Zysk szpitala zależy od przechylenia się szali równowagi między osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami. Trzeba pamiętać, że koszty szpitala to nie tylko te pojawiające się przy realizacji świadczeń, ale przede wszystkim - koszty związane z gotowością do ich realizacji. Zarząd szpitala Medicover przede wszystkim dąży do tego, aby jak największa liczba pacjentów mogła otrzymać u nas pomoc medyczną, udzieloną przez wykwalifikowaną kadrę medyczną, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w komfortowych warunkach.

Im większe są wysiłki związane z inwestycją w jakość, tym głębsza jest strata na początku funkcjonowania takiej jednostki, ale również tym szybciej przybywa pacjentów i szybciej szala przechyla się w kierunku zysku.

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak  ekspert w zakresie ochrony zdrowia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy