Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dzięki gotowym procedurom będziesz mógł efektywnie monitorować sytuację epidemiologiczną szpitala czy przychodni, prowadzić ocenę skuteczności działań prewencyjnych, a także porównać się z innymi placówkami.

procedura 2

Zakażenia norowirusami to druga przyczyna biegunek w skali świata. Norowirusy są częstym czynnikiem etiologicznym nieżytu żołądkowo-jelitowego u ludzi, zwłaszcza w okresie zimowym. Nie istnieje szczepionka przeciwko NoV, dlatego jednym z elementów profilaktyki zakażeń NoV jest właściwie pojęta higiena rąk. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących zakażeń norowirusami wśród personelu i pacjentów podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach indukuje poważne konsekwencje zdrowotne, w tym może powodować uzależnienie. Picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe w każdych ilościach. Trzeba również podkreślić, że alkohol jest bardziej toksyczny dla kobiet niż dla mężczyzn. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących alkoholu i jego wpływu na zdrowie kobiet w ciąży wśród personelu i pacjentów podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Ruch działa na organizm prozdrowotnie, tj. wydłuża życie i leczy, zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Brak ruchu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, tj. otyłości, cukrzycy, osteoporozy, schorzeń kręgosłupa, stawów, stresu. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących zagadnień związanych z pojęciem ruchu wśród personelu i pacjentów podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, którą charakteryzuje podwyższony poziom glukozy w płynach biologicznych. Powikłania cukrzycy dzielą się na wczesne – ostre – i późne – przewlekłe. Powikłania wczesne cukrzycy pojawiają się w wyniku zbyt niskiej lub zbyt wysokiej glikemii. Z kolei powikłania przewlekłe cukrzycy rozwijają się w wyniku wieloletniego zawyżonego poziomu glukozy we krwi. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących cukrzycy wśród personelu i pacjentów podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Stały monitoring efektywności sprzątania poprawia bezpieczeństwo epidemiologiczne podmiotu leczniczego. Udział pacjenta w ocenie czystości placówki medycznej jest bardzo istotny, ponieważ dostarcza cennych informacji na temat jego potrzeb, a także czystości obiektu podczas korzystania z jego usług. Metody obserwacji czystości powierzchni nie dostarczają danych temat zanieczyszczenia mikrobiologicznego, co jest ich wadą. Promują jednak zaangażowanie pracowników, jeśli chodzi o zachowanie czystości przez podmiot leczniczy. Celem procedury jest poprawa wiedzy i umiejętności personelu sprzątającego zatrudnionego w podmiocie leczniczym.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Ptasia grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna występująca u ptaków, a także kotów, psów, świń, łaskunów i ludzi. Czynnikiem etiologicznym influenzy ptaków są wirusy grypy typ A, które ze względu na patogenność dzielą się na dwa rodzaje, tj. wysoce zjadliwe wirusy i wirusy o małej zjadliwości. Szczepy wirusów ptasiej grypy powodujące ciężką postać choroby u ludzi to głównie: H5N6, H7N9, H5N8. Ryzyko zakażenia człowieka wirusami grypy ptaków na terenie Europy jest obecnie niskie. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących zakażeń odzwierzęcymi przypadkami grypy u ludzi wśród personelu podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Prawdopodobieństwo jednoczesnego zachorowania na COVID-19 i grypę w sezonie 2022/2023 stale wzrasta. Jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem nazywa się twindemią. W obecnym sezonie epidemicznym 2022/2023 możliwe jest także wystąpienie triady zakażeń, czyli jednoczesnego zarażenia się trzema wirusami, choć niekoniecznie muszą to być przypadki częste. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących zjawiska twindemii wśród personelu podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Bacillus cereus to rodzaj bakterii Gram-dodatniej, które są powszechnie obecne w środowisku naturalnym, w tym w glebie i w produktach spożywczych. B. cereus jest endosporeformującym, tlenowym organizmem, który jest zdolny do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Jedną z głównych cech Bacillus cereus jest jej zdolność do powodowania chorób u ludzi. Znany jest z powodowania dwóch różnych typów chorób związanych z jedzeniem: zatrucie pokarmowe emetyczne (wymiotne) i zatrucie pokarmowe biegunkowe. Typ emetyczny jest zwykle związany z spożyciem ryżu gotowanego, który był niewłaściwie przechowywany, podczas gdy typ biegunkowy jest częściej związany z mięsem, warzywami i produktami mlecznymi. Bacillus cereus jest również zdolny do powodowania innych infekcji, takich jak infekcje oka, rany, sepsy oraz rzadziej zakażeń układu nerwowego (np. zapalenie opon mózgowych). Jednak takie infekcje są stosunkowo rzadkie w porównaniu do zatruć pokarmowych. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących pałeczki Bacillus cereus wśród personelu podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Bakterie psychobiotyczne (psychobiotyki) to bakterie probiotyczne, które są dobre dla zdrowia psychicznego. Mogą być stosowane jako wsparcie wielu terapii chorób psychicznych, ponieważ regulują nastrój, wpływają pozytywnie na zmniejszenie objawów niepokoju, wspomagają utrzymanie stanu równowagi emocjonalnej, a także łagodzą symptomy nieżytów żołądkowo-jelitowych wywołanych przez stres. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących bakterii psychobiotycznych wśród personelu podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »
procedura 2

Pałeczka zapalenia płuc (łac. Klebsiella pneumoniae) to bakteria Gram-ujemna o dużej zjadliwości. Klebsiella pneumoniae jest elementem naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej, skóry i jelit. Jest czynnikiem etiologicznym wielu chorób. Pałeczka ta powoduje m.in. zapalenie płuc, stan zapalny układu moczowego, stan zapalny układu pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych itd. Gatunek Klebsiella pneumoniae wyróżnia szczepy Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 i Klebsiella pneumoniae NDM określane mianem superbakterii. Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących bakterii Klebsiella pneumoniae wśród personelu podmiotu leczniczego.

Pobierz procedurę »

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera