Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dzięki gotowym procedurom będziesz mógł efektywnie monitorować sytuację epidemiologiczną szpitala czy przychodni, prowadzić ocenę skuteczności działań prewencyjnych, a także porównać się z innymi placówkami.

procedura 1

Kierownik placówki powinien wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przygotowanie płynów do dezynfekcji i higieny rąk oraz uzupełniania dozowników. Celem procedury jest określenie zasad właściwego i bezpiecznego przygotowania płynów do dezynfekcji i higieny rąk do użycia.

Pobierz procedurę »
procedura 1

Jednym z zadań osób odpowiedzialnych za gospodarowanie płynami do mycia i dezynfekcji rąk wyznaczonych przez kierownictwo placówki jest odpowiednie przyjęcie oraz przechowywanie płynów do dezynfekcji i mycia rąk. Celem procedury jest zabezpieczenie właściwego przechowywania środków do mycia i dezynfekcji rąk oraz zapewnianie odpowiedniej liczby środków na potrzeby personelu placówki medycznej. Procedura ma również zagwarantować właściwą kontrolę upływu terminu ważności środków do mycia i dezynfekcji rąk.

Pobierz procedurę »
procedura 1

Osoba wyznaczona przez kierownictwo placówki codziennie ma obowiązek przygotowania płynów do dezynfekcji i higieny rąk oraz uzupełniania dozowników. W razie stwierdzenia nieprawidłowości działania dozownika sprawdza poziom płynu i uzupełnia go w razie potrzeby. Gdy dozownik dalej funkcjonuje niewłaściwie, zgłasza ten fakt kierownikowi placówki. Celem procedury jest zapewnienie poprawności działania dozowników i poziomu uzupełnienia płynu.

Pobierz procedurę »
procedura 1

Środowisko podmiotów leczniczych podlega procesom zanieczyszczenia w sposób naturalny (np. cząstki aerozolu biologicznego), a także przez prowadzone procesy diagnostyczne i lecznicze (np. zanieczyszczenie powierzchni sprzętu medycznego). Zabrudzenia powierzchni w postaci płynów ustrojowych, wszelkiego rodzaju wydzielin stanowią wspaniałe środowisko dla drobnoustrojów, które mogą dzięki temu zachowywać o wiele dłużej zdolność do zakażania. Wirus SARS-CoV-2 może przetrwać na powierzchniach płaskich od kilku godzin do kilkunastu dni, w zależności od ich rodzaju, wilgotności oraz temperatury. Celem procedury jest minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń.

Pobierz procedurę »
procedura 1

Pomieszczenie porządkowe służy do przechowywania sprzętu stosowanego do utrzymania czystości, środków czystości oraz preparatów myjąco-dezynfekcyjnych, a także do przygotowywania roztworów roboczych oraz mycia i dezynfekcji sprzętu stosowanego do utrzymywania czystości. Z kolei pomieszczenie higieniczno-sanitarne wyposażone jest co najmniej w miskę ustępową, umywalkę, dozownik z mydłem w płynie, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia oraz pojemnik na zużyte ręczniki. Celem procedury jest minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń.

Pobierz procedurę »
procedura 1

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom pomieszczenie socjalne – chodzi o pokój socjalny dla personelu, służący do spożywania posiłków, wypoczynku personelu. Celem procedury jest utrzymanie we właściwym stanie higieniczno-sanitarnym pomieszczenia socjalnego i ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Pobierz procedurę »
procedura 1

W pomieszczeniach podmiotów wykonujących działalność leczniczą należy wydzielić pomieszczenia lub miejsca do składowania zarówno bielizny czystej, jak i brudnej. Brudna bielizna może być zanieczyszczona czynnikami chorobotwórczymi (patogenami). Celem procedury jest minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń.

Pobierz procedurę »
procedura 1

W szpitalach i przychodniach najczęściej występują odpady, które zawierają drobnoustroje chorobotwórcze, zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, wywołujące choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady, opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy). Celem procedury jest minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń.

Pobierz procedurę »
procedura 1

Szybkie i skuteczne identyfikowanie zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego jest bardzo istotne z punktu widzenia epidemiologii. Jeżeli nie zostanie ono wykryte u pracownika medycznego, który nadal świadczy pracę, skutkuje to rozprzestrzenianiem się pandemii. Celem procedury jest ustalenie zasad zachowania się personelu medycznego i osób zarządzających placówką medyczną, podejrzanych o kontakt z osobą chorą na COVID-19 bez żadnego zabezpieczenia w indywidualne środki ochrony osobistej. Dzięki sprawnemu działaniu można szybko przywrócić pracownika medycznego do świadczenia opieki nad chorymi z COVID-19.

Pobierz procedurę »
procedura 1

W pomieszczeniach podmiotów wykonujących działalność leczniczą należy wydzielić pomieszczenia lub miejsca do składowania zarówno bielizny czystej, jak i brudnej. Bielizna używana na terenie placówki może być jednorazowa i wielorazowa. Wśród bielizny jednorazowej należy wymienić: jednorazowe fartuchy higieniczne, czepki higieniczne, maski higieniczne, rękawiczki nitrylowe, ochraniacze na buty. Bielizna wielorazowa to np. fartuchy, bielizna pościelowa itp. Celem procedury jest zapewnienie odpowiedniego sposobu przechowywania bielizny czystej.

Pobierz procedurę »

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera