szpital

Projekt MZ: zmiana wymogów sprzętowych i osobowych w leczeniu szpitalnym

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, który zakłada wyodrębnienie trzech nowych świadczeń gwarantowanych oraz istotną zmianę wymogów dla kilku dotychczasowych rodzajów świadczeń, zwłaszcza w zakresie radioterapii.

Zmiany mają dotyczyć następujących świadczeń gwarantowanych:

- „Zabiegi endowaskularne w chorobach naczyń mózgowych” - usunięcie możliwości udzielania tych świadczeń przez lekarzy, którzy mają specjalizację w dziedzinie angiologii oraz doprecyzowanie, że wymagane doświadczenie w wykonywaniu zabiegów przezskórnych to co najmniej 150 samodzielnych zabiegów angiografii oraz co najmniej 150 zabiegów z neuroradiologii zabiegowej, w tym co najmniej 50 samodzielnych;

- „Teleradioterapia standardowa i paliatywna oraz radykalna 2D i 3D” -ograniczenie liczby wymaganych etatów techników elektroradiologii do co najmniej 2 na każdy akcelerator (poprzednio zawsze 4), zmiany wymagań sprzętowych, w tym parametrów megawoltowych aparatów terapeutycznych, ilości stacji systemu planowania radioterapii oraz zestawów do unieruchamiania pacjentów, nowe elementy wyposażenia w postaci zestawów do dozymetrii in-vivo (co najmniej 2) oraz komputerowego systemu zarządzania radioterapią, rejestracji i archiwizacji danych;

- „Teleradioterapia niekoplanarna, bramkowana i z modulacją intensywności dawki” - ograniczenie liczby wymaganych techników elektroradiologii do co najmniej 3 etatów na każdy akcelerator (poprzednio zawsze 10), zmiany zakresu wyposażenia świadczeniodawcy, w tym ograniczenie wymaganej liczby akceleratorów liniowych do 2 (poprzednio 3), stacji systemu planowania radioterapii do jednego na urządzenie (poprzednio zawsze 2) oraz zestawów do dozymetrii in-vivo do 2 (poprzednio 3), pominięcie wymogu posiadania fantomu wodnego i wprowadzenie obowiązkowego systemu planowania dla stereotaktycznych technik niekoplanarnych, jak również systemu do weryfikacji dynamicznych planów leczenia;

- „Brachyterapia z planowaniem 3D” - wprowadzenie w zakresie personelu obligatoryjnie pielęgniarki (co najmniej 1 etat) oraz inspektora ochrony radiologicznej (co najmniej 1 etat), ograniczenie wymaganej liczby aparatów do brachyterapii do jednego (poprzednio 2);

- „Oparzenia albo odmrożenia ekstremalne i ciężkie” - wprowadzenie wymogu posiadania przez świadczeniodawcę oddziału chirurgii ogólnej oraz usunięcie z katalogu lekarzy uprawnionych w tym zakresie specjalistów w dziedzinie chirurgii plastycznej;

- „Terapia protonowa nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku” - zwiększenie wymaganej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie radioterapii onkologicznej do co najmniej 6 etatów (poprzednio 4), ograniczenie częstotliwości weryfikacji planu leczenia do pierwszego seansu terapeutycznego (poprzednio po każdym seansie).

Przy leczeniu szpitalnym proponuje się dodanie nowej procedury związanej z podaniem immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej. Nowelizacja przewiduje również wyodrębnienie warunków realizacji świadczeń „Replantacja kończyny górnej” oraz „Leczenie melfalanem podanym dotętniczo we wskazaniu nowotwór złośliwy oka (siatkówczak)”.

Świadczeniodawcy, którzy nie spełnią nowych wymogów, będą mogli udzielać świadczeń na dotychczasowych zasadach do momentu wygaśnięcia umowy z NFZ, jednak nie dłużej niż do 1 sierpnia 2017 r.

Projekt dotyczący sieci szpitali przyjęty przez KERM

Utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali, to najważniejsze założenie projektu ustawy wprowadzającej sieć szpitali, przyjętej przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Zgodnie z zapowiedziami ok. 85% środków przeznaczonych na lecznictwo szpitalne będzie wykorzystane w ramach sieci, natomiast pozostałe środki będą dzielone w ramach konkursów.

W PSZ znajdą się szpitale, w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będzie musiała spełniać jedynie część placówek, np. szpitale onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale te muszą także mieć przez co najmniej 2 lata kalendarzowe oraz w momencie kwalifikacji umowę z NFZ w zakresie dotyczącym świadczeń, których dany szpital może udzielać w ramach PSZ.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile, w ramach których placówka udziela świadczeń w PSZ. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu systemu zabezpieczenia będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ.

W PSZ ma być wyodrębnionych sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Pierwsze wykazy podmiotów zakwalifikowanych do PSZ mają być ogłoszone nie później niż do 31 marca 2017 r., z terminem obowiązywania od 1 lipca br.

Oddziały NFZ będą zobowiązane zawrzeć umowę ze szpitalami zakwalifikowanymi do PSZ do 1 lipca 2017 r.

Umowy obejmujące udzielanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zawarte ze szpitalami niezakwalifikowanymi do PSZ wygasną 30 czerwca 2017 r.

>> BAZA WIEDZY: Od 2018 roku Narodowa Służba Zdrowia – kierunki reformy

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera