Ograniczona możliwość wyboru lekarza

W przypadku świadczeń szpitalnych i specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej zasadą jest, że świadczenia są udzielane według kolejności zgłoszenia. Często jednak pacjenci, którzy zgłaszają się do poradni, chcą się zapisać do konkretnego lekarza. Jak ma wtedy postąpić rejestratorka, która ma obowiązek zapisywać pacjenta na wizytę według kolejności zgłoszeń. Zgodnie z ustawą o świadczeniach istnieje obowiązek wpisywania pacjentów do kolejek oczekujących według kolejności zgłoszenia. Powstaje jednak kwestia prawa pacjenta do wyboru lekarza, do którego chcieliby się udać.   

Przedstawiciele placówek zwracają uwagę, że to powoduje problem z grafikami i – zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie ważna jest opinia o danym lekarzu - może dochodzić do sytuacji, że do jednego specjalisty jest długa kolejka, natomiast do innego – niewielu zapisanych pacjentów.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Podmiot realizujący umowę z NFZ musi mieć na uwadze obowiązki związane z realizacją tej umowy w zakresie kolejek oczekujących i możliwość narażenia się na stwierdzenie nieprawidłowości podczas kontroli NFZ.  Z tego względu zasadne jest zabezpieczenie się przed tą  ewentualnością i zapisywanie pacjentów według kolejności zgłoszenia, do tego lekarza, który jest wcześniej dostępny. To nam zagwarantuje, że dobrze przygotowujemy sprawozdania i prowadzimy kolejki oczekujących. Ryzyko uzasadnionych roszczeń pacjentów dotyczących ograniczenia im prawa wyboru lekarza jest mniejsze niż ryzyko negatywnych skutków wynikających z umowy z NFZ.

Autor: Agnieszka Pietrzak   wybór lekarza
Słowa kluczowe:
NFZ

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »