Aktywność fizyczna zimą — dlaczego jest tak ważna?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 13 grudnia 2022
Dokument archiwalny
Aktywność fizyczna zimą — dlaczego jest tak ważna?

Zimą zwykle spada nasze zaangażowanie w treningi. Szybko zapadający zmrok, mróz i opady śniegu nie sprzyjają ochocie wyjścia na zewnątrz, na siłownie lub aby pobiegać. Jeśli byliśmy aktywni w ostatnim roku, nasz organizm odczuję tę zmianę jako niemały szok. Dlaczego warto dbać o aktywność fizyczną zimą?

Artykuł sponsorowany

Zima – sezon prób i pokus

Zimą po powrocie z pracy lub ze szkoły zwykle marzymy o jednym – aby zakopać się pod kocem, obejrzeć film, zdrzemnąć się lub poprawić sobie nastrój gorącą czekoladą. Do tego dochodzą okres świąteczny, wigilijne potrawy, multum słodkości, sylwestrowe i noworoczne imprezy, karnawał. W takich okolicznościach łatwo się rozleniwić. Z powodu tego zgubnego myślenia wiele osób traci formę, o którą misternie zabiegało przez ostatnie miesiące.

Dlaczego zimą warto zadbać o aktywność fizyczną?

Jeśli zdecydujemy się na aktywność fizyczną zimą, zyskamy przewagę nad osobami, które ten sezon postanowią poświęcić leżeniu na kanapie. Przede wszystkim utrzymamy piękną, wysportowaną sylwetkę. Co więcej, zahartujemy się. Zima stwarza okazje do uprawiania różnych sportów — niektórzy będą szusować na szlakach narciarskich, inni wybiorą się na pobliskie lodowisko. Jeszcze inni nie zrezygnują z jazdy na rowerze, konsekwentnie urządzając sobie wycieczki krajoznawcze za miasto. Aktywność fizyczna w zimie wiążę się z zabawą. Może właśnie nadchodzący sezon będzie idealny do spróbowania jazdy na snowboardzie? Warto zaznaczyć, że zimą spalamy więcej kalorii, co jest oczywiście związane z niską temperaturą. Wykorzystując ten czas na aktywność na świeżym powietrzu, nie tylko wyrzeźbimy sylwetkę, ale też usprawnimy wydolność naszego organizmu oraz wzmocnimy układ odpornościowy.

Jak przygotować się do aktywności fizycznej zimą?

Pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Jeśli termometr wskazuje na temperaturę – 5 stopni Celsjusza, lepiej nie uprawiać długich i forsownych treningów, z kolei przy jeszcze niższej zostańmy w domu. Jeśli temperatura jest optymalna, na przykład koło 0 stopni, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Zdecydowanie zrezygnujmy z bawełnianych podkoszulków i T-shirtów; zamiast tego postawmy na szybkoschnącą odzież termoaktywną. Pod tą warstwę ubierzmy gruby polar lub ciepłe dresy Adidas. Nie zapominajmy o założeniu wodoodpornych butów z membraną – jeśli biegamy lub jeździmy na rowerze. Równie istotna jest ochrona dłoni, uszu i nosa, dlatego wartymi polecenia są kominiarki sportowe. Weźmy z domu termos z ciepłą herbatą lub zupą, które rozgrzeją nas i wzmocnią. Zima, choć piękna, jest wymagająca, a czasem niebezpieczna, dlatego dobre przygotowanie, zdrowy rozsądek, obserwacja pogody oraz dostosowywanie się do komunikatów i ostrzeżeń pozwolą nam w sposób bezpieczny czerpać jak najwięcej radości z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy