Jak zwiększać niezależność osób z niepełnosprawnością?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 25 sierpnia 2023
Jak zwiększać niezależność osób z niepełnosprawnością?

Jeszcze do niedawna niepełnosprawność była kojarzona z czymś, co ograniczana całe życie. W ubiegłym wieku sytuacja osób niepełnosprawnych zaczęła diametralnie się zmieniać. Obecnie, nowe technologie zaczynają stwarzać nowe szanse i dawać możliwości pokonywania wszelkich barier osobom niepełnosprawnym. Wśród nowinek możemy wyróżnić m.in. wszczepianą do oka bio-siatkówkę czy bezdotykowy smartfon, stworzone z myślą o osobach z upośledzeniem funkcji ruchowych. Jak zwiększyć niezależność osób z niepełnosprawnością? Sprawdź!

Poczucie niezależności - szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych

Dla przeciętnego człowieka niezależność oznacza stabilne i dobre wynagrodzenie, własny samochód, mieszkanie, wyjazd za granicę bądź dobre oceny w szkole. W pogoni za "życiem idealnym" zapominamy o najważniejszym - zdrowiu. Mając problemy ze zdrowiem, zdecydowanie trudniej byłoby osiągnąć wyznaczone cele. Poczucie zależności przytłaczałoby, a świadomość wszechobecnych ograniczeń związanych chociażby z przemieszczaniem się, jeszcze bardziej zniechęcała do zdobycia celu.

Jeszcze do niedawna osoby niepełnosprawne były całkowicie uzależnione od pomocy osób trzecich. Nieustannie rozwijająca się technologia sprawiła jednak, że coraz częściej mogą być one niezależne. Jest to szczególnie ważne dla ich zdrowia psychicznego. Podświadomość tego, że w końcu mogą zrobić coś samodzielnie, bez pomocy innych osób, zawsze uskrzydla i dodaje pewności siebie. Mimo tego, że czynności te trwają znacznie dłużej niż w przypadku pomocy innych, niezależne osoby niepełnosprawne nabierają chęci do życia, chcąc wychodzić z domu, a przede wszystkim - czują się potrzebne.

Nowe technologie - dlaczego warto?

Mówiąc o nowych rozwiązaniach dostosowanych do osób niepełnosprawnych, starszych bądź matek z wózkami, najczęściej mamy na myśli udogodnienia przestrzenne. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne technologie zastosowane w różnego rodzaju urządzeniach, programy oraz aplikacje dedykowane niepełnosprawnym to coś więcej. Dzięki nim każdy może zmierzyć się z tym, co do tej pory było dla niego niemożliwe, a codzienne funkcjonowanie wnieść na jeszcze wyższy poziom.

Nie mając codziennego kontaktu z osobami niepełnosprawnymi, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo można osiągnąć przy pomocy dodatkowego sprzętu bądź oprogramowania. Bardzo pomocne okazują się być chociaż by elektryczne wózki dla niepełnosprawnych, które mogą być sterowane nie tylko za pomocą joysticka, ale też klawiatury czy specjalnego joysticka kontrolowanego za pomocą stopy. Jednym z najnowszych rozwiązań jest też kontrola wózka inwalidzkiego za pomocą ruchu gałek ocznych. Metoda ta pozwala na osiągnięcie bardzo dużej samodzielności nie tylko poruszając się w domu, ale również na zewnątrz.

Jakie rozwiązania mogą pomóc osobom z niepełnosprawnością?

Badania dowodzą, że przeciętny, w pełni sprawny Polak nie zdaje sobie sprawy z tego, z jakich udogodnień mogą skorzystać osoby niepełnosprawne. Jednym z nich są oczywiście nowoczesne wózki inwalidzkie, które jako pierwsze kojarzone są z niepełnosprawnością. Wózek inwalidzki elektryczny to jednak nie wszystko. Współczesne rozwiązania wychodzą naprzeciw osobom niepełnosprawnym. W sklepach znajdziemy m.in.:

  • pętlę z rączką do zapinania guzików, czyli drewniany przyrząd dla osób, mających trudności manualne.

  • przyrząd do zakładania skarpet, czyli coś dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem oraz schylaniem się. 

  • uchwyt do ubierania - przyrząd przeznaczony dla osób z ograniczoną ruchomością ramion i barków.

  • piszącego ptaka, dedykowanego wszystkim osobom, którym trudno jest utrzymać w ręku cienki ołówek czy długopis.

  • dedykowane telefony, obsługiwane za pomocą komend głosowych.

Osoby niewidome i niedowidzące mogą skorzystać z takich rozwiązań jak program mówiący na komputer, mówiący telefon czy urządzenie lektorskie. Dla głuchych przygotowano z kolei wibrujące budziki, telefony wykorzystujące przewodnictwo kostne i specjalne czujniki zamieniające dźwięk w sygnał świetlny. 

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy