Potrzebna świadoma zgoda pacjenta na zastosowanie AI w diagnostyce – stanowisko komisji etyki NRL

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe brzmienie Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL), a jego obecny art. 12 dotyczy zasad korzystania ze sztucznej inteligencji (AI). W kontekście tego przepisu warto rozważyć, jak zastosować wymóg świadomej zgody pacjenta na udział AI w diagnozowaniu i leczeniu.
- Od 2025 roku lekarze mogą korzystać z algorytmów AI w diagnostyce i terapii pod warunkiem poinformowania pacjenta i uzyskania jego świadomej zgody.
- Komisja Etyki Lekarskiej podkreśla, że zgoda jest konieczna, gdy AI odgrywa kluczową rolę w procesie medycznym, jednak nie jest wymagana w przypadku systemów jedynie wspomagających pracę lekarza.
- Ponadto zgoda pacjenta na AI powinna być zgodna z regulacjami RODO oraz Aktem o AI, który zakazuje manipulacyjnych praktyk mogących wpływać na decyzje pacjentów.
- Czytaj też: Akt o AI: jak wpłynie na placówki medyczne od 2025 roku?
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.