Centrum e-Zdrowia rozwija Platformę Usług Inteligentnych (PUI), która umożliwi szybkie przesyłanie obrazów medycznych do analizy AI. Placówki jednym kliknięciem prześlą badanie, a zanonimizowany obraz trafi do usługobiorcy. Po opisie wynik wróci na platformę, gdzie dodane zostaną dane pacjenta, a gotowy raport zostanie odesłany. PUI ma ułatwić dostęp do AI w diagnostyce obrazowej i usprawnić ocenę badań.
Za 10 lat sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę w Polsce – aż 100 chorób będzie diagnozowanych przy jej wsparciu! To ambitny cel Ministerstwa Cyfryzacji, wpisany w Strategię Cyfryzacji Polski do 2035 roku. Już teraz działa 20 innowacyjnych projektów wykorzystujących AI w ochronie zdrowia. Jakie korzyści przyniesie pacjentom cyfrowa diagnostyka, a jakie wyzwania stoją przed lekarzami i systemem ochrony zdrowia?
Od 2 lutego 2025 r. należy stosować pierwszy pakiet przepisów Aktu o Sztucznej Inteligencji (dalej: Akt o AI). Placówki medyczne, które zaczynają coraz częściej używać takich rozwiązań zarówno w procesie leczenia, jak i zarządzania, powinny przygotować się na wypełnienie pierwszych obowiązków.
Akt o sztucznej inteligencji, który wszedł w życie 1 sierpnia 2024 r., ma na celu wspieranie rozwoju AI, która jest skierowana na potrzeby człowieka i budzi zaufanie. Jest to pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dla systemów i modeli sztucznej inteligencji. Jakie obowiązki będą mieli administratorzy danych osobowych? Czy przepisy obejmą także placówki medyczne?
Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie rewolucjonizuje opiekę zdrowotną – od lepszej diagnostyki po szybsze leczenie. Przeczytaj, jak zaawansowane technologie i cyberbezpieczeństwo wspierają ten proces. Poznaj plany instytutu.
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) umożliwia jej wykorzystanie przy diagnozowaniu i leczeniu pacjenta oraz w związku z prowadzeniem dokumentacji medycznej. Wykorzystując tego typu rozwiązania, należy jednak mieć na uwadze wyzwania o charakterze prawno-organizacyjnym. Oto szczegóły.
Sektor ochrony zdrowia przechodzi dynamiczne zmiany, a na czoło wysuwają się polskie startupy medyczne, skupiające się na sztucznej inteligencji, wyrobach medycznych i telemedycynie. Te obszary, zgodnie z raportem „Top Disruptors in Healthcare 2024”, stają się kluczowe w kształtowaniu nowoczesnej opieki zdrowotnej w Polsce.
W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie jedyną stałą rzeczą jest zmiana, to właśnie nowoczesne narzędzia online stały się przewagą konkurencyjną i kluczowym elementem efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi.
Zastosowanie dedykowanych aplikacji internetowych w procesie diagnostyki i leczenia może znacząco poprawić szybkość i kompleksowość badań oraz skrócić czas niezbędnej terapii. Nie bez znaczenia jest tu również zwiększenie komfortu pracy lekarza i istotna poprawa jakości świadczeń medycznych dla pacjenta. Dlatego warto znać najnowsze osiągnięcia firm technologicznych, by wybrać te efektywniejsze dla własnej placówki medycznej.
Wysłuchaj panelu dotyczącego sztucznej inteligencji w medycynie, który prezentuje zastosowanie algorytmów, machine learningu i deep learningu w diagnostyce i leczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem analizy EKG. Poznasz korzyści wynikające z szybkiego i precyzyjnego opisywania EKG dzięki sztucznej inteligencji, co może poprawić diagnostykę i obniżyć koszty terapii. Duże znaczenie ma również gromadzenie wysokiej jakości danych, potencjał danych NFZ do analizy epidemiologicznej i prognozowanie zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne.
Firma CliniNote, która rewolucjonizuje pracę z danymi klinicznymi dzięki zastosowaniu AI podpisała umowę z Novartisem w zakresie wdrożenia cyfrowego rozwiązania dla szpitali onkologicznych. Pierwszym szpitalem, który zaangażował się w przedsięwzięcie i zdefiniowanie założeń pionierskiego rozwiązania jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika (WWCOiT) w Łodzi.
Sztuczna inteligencja (AI) stanowi nieodłączną część współczesnego świata, przenikając również do sektora ochrony zdrowia. Podczas webinaru przyglądamy się różnym aspektom związanym z AI, jej obecnemu zastosowaniu w ochronie zdrowia oraz wyzwaniom prawno-etycznym, jakie niesie ze sobą to innowacyjne narzędzie.
Z webinaru dowiesz się krótko o sztucznej inteligencji – czym jest, w jakiej formie występuje. Omówione będą obecnie używane technologie w ochronie zdrowia, jak zmieni się sektor zdrowia w przyszłości oraz w jakich aspektach może pomóc sztuczna inteligencja. Przedstawione zostaną również obawy medyków przed systemem kierowanym przez AI oraz kontekst prawny związany ze stosowaniem sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia.
Z sesji pytań i odpowiedzi dowiesz się o wielu aspektach sztucznej inteligencji, technologii w ochronie zdrowia i przyszłości AI w sektorze zdrowia. Posłuchasz, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać dziedzinę medycyny oraz jakie obawy mają lekarze związane z systemami kierowanymi przez AI. Ponadto sesja porusza również kwestie prawne związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!