Mimo że już od 3 miesięcy oddziały ginekologiczne i położnicze udzielające świadczeń w ramach NFZ muszą zapewnić pacjentkom dostępność do świadczeń legalnego przerywania ciąży, to ustawodawca nie do końca zadbał o narzędzia, które pozwolą placówkom medycznym skutecznie realizować powierzone zadania. Z kolei NFZ obwarował realizację obowiązku sankcjami.
Do konsultacji trafiła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która może znacząco wpłynąć na dostępność świadczeń zdrowotnych związanych z aborcją. Zmiana dotyczy obowiązków świadczeniodawców realizujących umowy z NFZ w zakresie hospitalizacji w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Jej wprowadzenie ma na celu zapewnienie kobietom dostępu do legalnego przerwania ciąży, nawet w przypadku skorzystania przez lekarza z tzw. klauzuli sumienia. Co dokładnie zakłada projektowana zmiana i jakie mogą być jej skutki?
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zaprezentowała ambitne plany na przyszłość, które mogą znacząco wpłynąć na sektor opieki zdrowotnej w Polsce. Podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej ujawniła wiele inicjatyw, które mają na celu poprawę dostępu do usług medycznych i wsparcie pacjentów w różnych aspektach ich zdrowia.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. (sygn. akt K 1/20) wywołało falę niepewności wśród lekarzy, sprawiając, że decyzje o terminacji ciąży stały się dla nich źródłem obaw. Tymczasem przepisy w tej kwestii są jasne – nie pozostawiają wątpliwości co do zasad ich stosowania.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!