W obliczu tragicznych skutków powodzi we wrześniu 2024 roku w południowo-zachodniej Polsce Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczący sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z przeciwdziałaniem skutkom tego żywiołu. Uregulowania mają na celu szybką i efektywną pomoc poszkodowanym oraz zapewnienie dostępności niezbędnych usług medycznych w dotkniętych regionach.
Osiągnięcie poziomu 6% PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku i określenie ścieżki wzrostu do 7% PKB w 2027 roku zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw podpisana przez prezydenta.
Nowelizacja zakłada minimalne wartości publicznych nakładów na ochronę zdrowia. Nie będą mogły być niższe niż:
W ustawie o zapobieganiu oraz zwalczeniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi dodano regulacje o naruszeniu nietykalności personelu punktów szczepień przeciw COVID-19. Wynikają one z konieczności zapewnienia pracownikom punktów szczepień dodatkowej ochrony prawnej w związku z atakami na punkty szczepień i z groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego.
Nowelizacja rozszerza też uprawnienia ministra zdrowia związane z przekazywaniem NFZ dotacji podmiotowej. Zmiany pozwolą na przekazanie NFZ oszczędności także na etapie realizacji budżetu.
Przepisy przedłużają także obowiązywanie obecnej sieci szpitali do 30 czerwca 2022 r.
Żeby upowszechnić korzystanie z aplikacji, lekarze rodzinni będą mogli aktywować Internetowe Konta Pacjentów i otrzymają z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie. Poznaj szczegóły nowego zarządzenia prezesa NFZ.
Z e-booka dowiesz się:
Do 2018 roku NFZ będzie rozliczał świadczenia za leczenie osób z niepotwierdzonym prawem do ubezpieczenia zdrowotnego ryczałtem o wartości do 320 mln zł rocznie. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Rada Ministrów przyjęła 28 lipca 2015 r. projekt ustawy o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015-2018. Projekt wprowadza zmiany w sposobie przekazywania dotacji z budżetu państwa do NFZ na finansowanie świadczeń dla osób nieubezpieczonych. Zmiana sposobu przekazywania dotacji z budżetu państwa do NFZ na finansowanie świadczeń dla osób nieubezpieczonych będzie polegała na przejściu na system ryczałtowy, z określoną ustawowo kwotą dotacji - 320.232 tys. zł rocznie, przy czym przekazywanie będzie następować co miesiąc w wysokości 1/12 tej kwoty.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!