Odpowiedzialność za zakażenia krztuścem lub odrą to kluczowy problem. Istotne są zarówno odpowiedzialność karna za świadome narażenie na zakażenie, jak i odpowiedzialność cywilna szpitali za zaniedbania prowadzące do infekcji. Dowiedz się więcej o swoich obowiązkach w kontekście zakażeń.
Odra to wirusowa choroba zakaźna, głównie wieku dziecięcego. Pacjent może być na nią leczony ambulatoryjnie lub w szpitalu. Ocena należy do lekarza. Pacjenta chorego na odrę nie wolno transportować środkami transportu publicznego, gdyż prawdopodobieństwo zakażenia wirusem odry osoby nieszczepionej lub takiej, która na nią wcześniej nie chorowała, wynosi ok. 98%. Wirus odry ginie samoistnie poza ustrojem człowieka.
Lekarz/felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje odrę, powinien zgłosić ten fakt w ciągu 24 godzin do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących postępowania z odrą w podmiocie leczniczym wśród personelu podmiotu leczniczego.
Odra jest bardzo zakaźną i niebezpieczną chorobą wieku dziecięcego. Związku z tym, że szczepienia ochronne spowodowały, że w Polsce na odrę chorowało do niedawna bardzo niewiele dzieci, zapomnieliśmy o niej. Niestety wraz ze spadkiem wyszczepialności wśród dzieci, co spowodowane jest ruchem antyszczepionkowym, obserwujemy coraz więcej dzieci chorujących na odrę. Jest to również spowodowane migracją, a dokładnie z napływem osób narodowości ukraińskiej do naszego kraju. Niestety poziom wyszczepialności na Ukrainie na odrę, ale nie tylko, jest bardzo niski. To w połączeniu z coraz większą liczbą dzieci niezaszczepionych powoduje, że dość szybko rośnie zachorowalność na tę chorobę.
Dlatego bardzo istotna jest wiedza na temat tej choroby, aby skuteczniej leczyć dzieci na nią zapadające, ale również po to, aby uświadamiać i zachęcać rodziców do szczepień przeciwko odrze, ale również na inne choroby zakaźne wieku dziecięcego. Procedura zawiera te elementy.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!