Projekt rozporządzenia ministra zdrowia z 1 października 2024 r. zmieni zasady dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zmiany mają na celu ułatwienie dostępu do nowoczesnych metod diagnostycznych, szczególnie w przypadku pacjentów onkologicznych, dzieci i młodzieży. Nowelizacja dotyczy m.in. badań pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-MRI) oraz diagnostyki nadczynności przytarczyc.
Firma CliniNote, która rewolucjonizuje pracę z danymi klinicznymi dzięki zastosowaniu AI podpisała umowę z Novartisem w zakresie wdrożenia cyfrowego rozwiązania dla szpitali onkologicznych. Pierwszym szpitalem, który zaangażował się w przedsięwzięcie i zdefiniowanie założeń pionierskiego rozwiązania jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika (WWCOiT) w Łodzi.
Jakie są obowiązki i rola koordynatora zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zmienia model organizacji opieki onkologicznej? Kim jest koordynator i jakie są jego zadania? Czy ustawa precyzuje kompetencje i wymagania dla tej roli?
Ustawa wprowadza nową strukturę organizacyjną i nowy model zarządzania opieką onkologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą KSO.
Strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodki Kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej finansowanych ze środków publicznych w zakresie onkologii dorosłych.
Monitorowanie KSO będą prowadziły Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM) i Wojewódzkie Ośrodki Monitorujące (WOM). Projekt ustawy przewiduje utworzenie Krajowej Rady Onkologicznej, która będzie pełniła funkcję opiniodawczo-doradczą ministra zdrowia.
Projekt ustawy trafił do konsultacji publicznych.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!