W marcu 2025 roku w ochronie zdrowia wprowadzono istotne zmiany, w tym: rozpoczęcie działań na rzecz Europejskiej Przestrzeni Danych dotyczących Zdrowia, utworzenie Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, nowelizację systemu ratownictwa medycznego oraz zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS.
Nowelizacja zarządzenia NFZ wprowadza zmiany w kompleksowej opiece nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów, obejmujące nowy pakiet badań diagnostycznych i modyfikację zasad rozliczeń. Rozszerzono listę specjalistów dostępnych bez skierowania oraz uproszczono procedury leczenia onkologicznego. Dodatkowo uchwalono nowe przepisy dotyczące m.in. leczenia uzdrowiskowego, kontroli szczepień, recept na bezpłatne leki i definicję gwałtu w polskim prawie.
Od 14 lutego lekarze bez kontraktu z NFZ wystawią recepty na darmowe leki dla dzieci i seniorów, a farmaceuci na refundowane szczepionki. Nowe przepisy obejmują też zmiany w kształceniu opiekunów, zakaz sprzedaży e-papierosów nieletnim i modyfikacje w fizjoterapii. Sprawdź najnowsze zmiany prawne ze stycznia 2025 roku!
Zmiany w systemie ochrony zdrowia na początek 2025 roku: od nowelizacji przepisów dotyczących niezależnych praktyk pielęgniarek i położnych, przez zmiany w umowach ze szpitalami i nową wersję Kodeksu Etyki Lekarskiej, aż po zmiany dotyczące finansowania świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) oraz nowe zasady raportowania danych w systemie SEZO. Przygotuj się na nadchodzące regulacje i terminy!
Od przesunięcia terminu wyłączenia Pulpitu Lekarza przez ZUS, przez wydłużenie czasu na raportowanie danych o wynagrodzeniach, aż po nową listę antywywozową leków i zmiany w przepisach dotyczących recept na substancje psychotropowe – listopad przyniósł istotne aktualizacje dla lekarzy i placówek medycznych. Sprawdź i przygotuj się na zmiany!
Ministerstwo Zdrowia zakończy program „Profilaktyka 40 Plus” z końcem 2024 roku, co ograniczy dostęp do dotychczasowych bezpłatnych badań dla osób powyżej 40. roku życia. Do konsultacji przekazano też projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, mający na celu poprawę leczenia chorób serca. Nowe przepisy dotyczą także dokumentacji chorób zawodowych, standardów kształcenia medyków oraz bezpłatnych szczepień przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży.
Nowe przepisy dotyczące umów o świadczenie usług opieki zdrowotnej wprowadzają uproszczenia w sprawozdawczości oraz regulacje dla świadczeniodawców dotkniętych powodzią. Dowiedz się, jak te zmiany mogą wpłynąć na Twoją działalność i dostosuj się do nowych wymogów! Sprawdź teraz!
W sierpniu 2024 roku wprowadzono kilka zmian prawnych w ochronie zdrowia. Najważniejsze to wejście w życie tzw. ustawy Kamilka, która obliguje podmioty lecznicze do opracowania Standardów Ochrony Małoletnich. Ważny jest też projekt ministra zdrowia dotyczący przetwarzania danych w rejestrze ciąż. Dowiedz się więcej o tych zmianach i ich wpływie na sektor medyczny!
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe zalecenia szczepień ochronnych oraz listę refundowanych leków. Sejm przyjął nowelizację ustawy o krwi, a NFZ wprowadził zmiany w wycenach świadczeń. Ponadto zawarto porozumienie w sprawie poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Podsumowujemy zmiany prawne z lipca!
Czerwiec przyniósł ważne zmiany prawne w ochronie zdrowia, m.in. nowelizację Kodeksu pracy, przedłużenie programu „Profilaktyka 40 Plus” oraz nowe uprawnienia dla pielęgniarek. Poznaj szczegóły i bądź na bieżąco!
NFZ wprowadza premiowanie za znieczulenia do porodu. Od 30 maja, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, placówki medyczne będą nagradzane za stosowanie znieczuleń zewnątrzoponowych i podpajęczynówkowych przy porodach naturalnych. Mechanizm ma promować bezpieczną opiekę okołoporodową. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami nowych regulacji z maja i ich wpływu na jakość opieki w polskich placówkach medycznych!
Odkryj kluczowe zmiany w przepisach dotyczących ochrony zdrowia w Polsce! Od startu programu in vitro po nowelizacje dotyczące edukacji medycznej i szczepień – kwiecień przynosi istotne nowości. Poznaj szczegóły.
Rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające kursy dla dyspozytorów i koordynatorów ratownictwa medycznego ma zwiększyć efektywność ratownictwa. Egzaminy teoretyczne i praktyczne zapewnią jednolite kwalifikacje. Inne zmiany obejmują nowy rejestr zawodów medycznych, taryfy dla opieki psychiatrycznej, zasady ryczałtu dla szpitali oraz modyfikacje Narodowej Strategii Onkologicznej i w anestezjologii. Zmiany te mają poprawić jakość opieki zdrowotnej. Dowiedz się więcej o ważnych zmianach prawnych z marca i dostosuj do nowych wymogów!
W najnowszym podsumowaniu miesiąca uwagę zwracają zmiany w sektorze opieki zdrowotnej, w tym nowe czynności zawodowe dla opiekunów medycznych oraz inicjatywy mające na celu podniesienie standardów kształcenia i organizacji systemu ochrony zdrowia. Dowiedz się, jak zmiany wpłyną na placówki medyczne. Sprawdź szczegóły!
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!