
Grzegorz Gielerak: Dobry ekonomista też może ratować pacjentów
Kształtując teraźniejszość, należy myśleć o przyszłości i o tym, co się wydarzy za chwilę. W działalności biznesowej, bez względu na to, czy dotyczy rynku medycznego, czy nie; ta zasada doskonale się sprawdza. Z prostej przyczyny: by nie zaskoczyła cię zmieniająca się sytuacja, zachowanie uczestników systemu, sektora, musisz wyprzedzać ich myśli i działania, być o krok do przodu - wywiad z gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorzem Gielerakiem, dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego.

Maciej Hamankiewicz: Rośnie agresja wobec personelu medycznego
W ostatnim okresie coraz częściej dochodzi do ataków pacjentów na personel medyczny. Niektóre są drastyczne. Co nas czeka? Co robić, aby nie dochodziło do ataków? Rozmowa z MACIEJEM HAMANKIEWICZEM, prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Adam Kozierkiewicz: Zmiany w ochronie zdrowia to ewolucja, nie rewolucja
Moim zdaniem rynek ochrony zdrowia powinien być bardziej uwolniony. Może na początek tylko w obszarze usług ambulatoryjnych, bo dyrektywa inaczej traktuje usługi ambulatoryjne, a inaczej szpitalne. Uwolnienie w zakresie ambulatoryjnego lecznictwa jest wskazane i byłoby korzystne - wywiad z Adamem Kozierkiewiczem, ekspertem rynku medycznego.

prof. Henryk Skarżyński: Tylko determinacja i ciężka praca gwarantują sukces
Światowe Centrum Słuchu powstało dzięki realizacji przez zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz jego wielu współpracowników w kraju i za granicą bogatego programu naukowego, klinicznego i dydaktycznego w wielu obszarach nauki i medycyny. To efekt systematycznie prowadzonej od lat pracy i budowania partnerskich kontaktów z naukowcami różnych dziedzin w kraju i na arenie międzynarodowej, na wszystkich kontynentach - wywiad z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Romuald Magdoń: Naszym celem jest osiągnięcie i utrzymanie pozycji lidera
Serwis e-POLMED jest platformą internetową umożliwiającą uzyskanie porad doświadczonych lekarzy różnych specjalności, bez konieczności wychodzenia z domu, zwalniania się z pracy czy rezygnacji z trwającej właśnie podróży. Zastosowanie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest wideokonsultacja, zapewnia prywatną i bezpieczną, a przy tym poufną – co gwarantujemy - rozmowę z lekarzem - wywiad z Romualdem Magdoniem, wiceprezesem zarządu POLMED S.A. - centrala w Starogardzie Gdańskim.

Krystyna Kozłowska: Trzeba przestrzegać prawa do świadczeń
W 2014 roku do biura wpłynęło ponad 500 zgłoszeń związanych z błędami medycznymi. Jeżeli przy okazji takiego zgłoszenia uzyskam informacje uprawdopodabniające naruszenie praw pacjenta, wszczynam postępowanie wyjaśniające - rozmowa z KRYSTYNĄ BARBARĄ KOZŁOWSKĄ, Rzecznikiem Praw Pacjenta.

Andrzej Mielcarek: Najważniejszy jest pacjent
Uzyskanie akredytacji to motywacja dla naszego zespołu do jeszcze lepszej pracy i wyzwanie. Zamierzamy utrzymać się w czołówce najlepszych placówek w Polsce. Oczywiście wiąże się to z ponoszeniem większych kosztów, ale za to pacjent czuje się bezpiecznie - rozmowa z ANDRZEJEM MIELCARKIEM, dyrektorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Irena Herbst: Rozwój partnerstw w ochronie zdrowia muszą wesprzeć rozwiązania systemowe
Brakuje wiedzy na temat partnerstw. Jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy na temat, który nie jest łatwy, a partnerstwo publiczno-prywatne to skomplikowana formuła, wówczas nie wybiera się takiego rozwiązania. Jest też strach przed nieznanym. Poza tym wokół partnerstw publiczno-prywatnych, działań na styku partnera prywatnego z władzą publiczną, panuje niedobra atmosfera - wywiad z dr Ireną Herbst, prezesem zarządu Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

prof. Krzysztof Opolski: Do zarządzania ryzykiem potrzebna jest wyobraźnia
Placówki medyczne powinny mieć programy zarządzania ryzykiem. Nie da się tego zrobić bez pieniędzy, choć nie muszą to być duże nakłady. Może to być bezkosztowe w tym sensie, że w pewnym horyzoncie czasowym pieniądze się n-krotnie zwrócą. Bo nie będzie strat, kosztów procesów sądowych, odszkodowań, ucieczek pacjentów, złego wizerunku placówki itd. - wywiad z prof. dr hab. Krzysztofem Opolskim, kierownikiem Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem z zakresu zarządzania ryzykiem.

Janusz Lewandowski: Nowa perspektywa unijna bez hurraoptymizmu
To, czy placówki medyczne będą mogły starać się o dofinansowanie swoich przedsięwzięć związanych np. z inwestycjami w sprzęt medyczny lub rozbudowę posiadanych obiektów, zależy od zapisów w poszczególnych programach operacyjnych przygotowanych przez samorządy regionalne. Rozmowa z JANUSZEM LEWANDOWSKIM, komisarzem UE ds. programowania finansowego i budżetu w latach 2010–2014, obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego.