Jerzy Gryglewicz

Jerzy Gryglewicz: Czego potrzebuje system ochrony zdrowia

Skoro już wiadomo, że po wprowadzeniu sieci szpitali – jak wynika z raportu NIK - mamy więcej strat niż zysków, należałoby skoncentrować się na radykalnym cięciu kosztów funkcjonowania konkretnych placówek i zastanowieniu się nad ich likwidacją lub przekształceniem. Co jeszcze powinno się zmienić w regulacjach dotyczących ochrony zdrowia? Rozmowa z dr JERZYM GRYGLEWICZEM, ekspertem Uczelni Łazarskiego

Mieczyslaw Blaszczyk

Mieczysław Błaszczyk: Rozwiązania naprawcze przyniosły efekty

Bez doskonale wykształconej kadry medycznej, stale podnoszącej umiejętności i kwalifikacje, trudno jest planować długofalowy rozwój placówki medycznej. W czym tkwi sukces nowoczesnego centrum medycznego w Otwocku? Przeczytaj wywiad z dr. n. med. Mieczysławem Błaszczykiem, dyrektorem naczelnym SPSK im. Prof. Adama Grucy w Otwocku.

Anna Rulkiewicz Prezes Grupy LUX MED

Anna Rulkiewicz: Ważne jest budowanie partnerstwa

Pracownicy są wartością dla firmy. Muszą wiedzieć, że są potrzebni i że pojawiają się nowe możliwości pracy. Warto wyznaczać liderów poszczególnych obszarów, którzy odpowiadają za proces łączenia i wymianę doświadczeń. Sprawdź, w czym tkwi sukces Grupy LUX MED. Rozmowa z ANNĄ RULKIEWICZ, prezesem Grupy LUX MED.

Janusz Cieszynski

Janusz Cieszyński: Informatyzacja przyniesie wiele korzyści placówkom medycznym

Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie szansą na antybiurokratyczną rewolucję również w przypadku pracy lekarzy - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację systemu ochrony zdrowia. Jego zdaniem wdrażane dzisiaj projekty e-recepta i e-skierowanie zaczną funkcjonować w wyznaczonych terminach.

wywiad z Ryszardem Olaszanowskim_edited

Ryszard Olszanowski: Medycyna powinna być spersonalizowana

NFZ, mając tak mało zasobów finansowych wobec identyfikowanych potrzeb, boi się, że rozwiązania telemedyczne czy teleopieka „zjedzą mu dodatkowe środki”, kreując podwyższony popyt. Tymczasem można wymyślić rozwiązania, techniki finansowania świadczeń, które pogodzą te wydaje się sprzeczne racje. Jak to możliwe? Rozmowa z RYSZARDEM OLSZANOWSKIM, prezesem Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Marcin Zemła

Marcin Zemła: Podpis – nie tylko elektroniczny, ale i świadomy

W kontekście uwierzytelnia wpisów istotne jest rozróżnienie elektronicznej dokumentacji medycznej i dokumentacji wytwarzanej w sposób elektroniczny. Sprawdź, jak unikać problemów z właściwym podpisem pod dokumentacją medyczną - rozmowa z MARCINEM ZEMŁĄ, ekspertem ds. bezpieczeństwa i systemów medycznych.

B_Wnuk_edited

Bartłomiej Wnuk: E-zdrowie – na jakim etapie jesteśmy

Pod koniec każdego okresu wdrożeniowego pojawia się najwięcej wątpliwości i pytań. Dlatego rozłożenie w czasie przygotowań i wcześniejsza informatyzacja placówek pozwoli sprawnie reagować na problemy i uniknąć trudności z osiągnięciem gotowości do użytkowania systemu e-zdrowie w terminie - r ozmowa z BARTŁOMIEJEM WNUKIEM, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Slawomir Jagiela_edited

Sławomir Jagieła: Dobry menedżer potrafi przekonać do zmian

Przychody placówki medycznej nie mogą być związane jedynie z kontaktem NFZ. Konieczne jest wspomaganie finansów przez prowadzenie działalności komercyjnej. Placówka prywatna, prowadząca działalność np. w formie spółki, ma możliwość dynamicznego reagowania na zmiany rynkowe, bo proces decyzyjny jest tu skrócony - r ozmowa ze SŁAWOMIREM JAGIEŁĄ, dyrektorem Kształcenia Podyplomowego i MBA w Ochronie Zdrowia – Collegium Humanum w Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

Łukasz Tyszler zdjecie (1)_edited

Łukasz Tyszler: Opieka całodobowa to najważniejsze wyzwanie

Nawet najwyższe pensje nie zatrzymają człowieka zamęczonego licznymi obowiązkami, który nie ma wsparcia w zespole, a do tego nie ma wizji rozwoju. W naszym szpitalu staramy się o tym cały czas pamiętać i robimy bardzo wiele, żeby w miarę możliwości dbać o każdy z tych elementów. Jak zatem dobrze zorganizować pracę w placówce? Rozmowa z ŁUKASZEM TYSZLEREM, dyrektorem Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie.

Witold Bialoblocki_edited

Jacek Białobłocki: Najważniejszy jest szacunek do pracowników

Szpital jest specyficzną organizacją, która z jednej strony musi sprostać zasadom rynkowym, ale z drugiej charakteryzuje się specyfiką kontraktów z NFZ, ale także złożonymi relacjami między pracownikami. Sprawdź, jak z sukcesem zarządzać taką organizacją - r ozmowa z dr JACKIEM WITOLDEM BIAŁOBŁOCKIM, dyrektorem SP ZOZ w Mławie .