Hemoroidy – skąd się biorą i jak je leczyć?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 27 maja 2024
Hemoroidy – skąd się biorą i jak je leczyć?

Hemoroidy to dolegliwość, z którą można skutecznie walczyć zarówno za pomocą naturalnych metod, jak i dostępnych preparatów, takich jak tabletki czy maść na hemoroidy. Kluczem do sukcesu jest jednak zmiana stylu życia, zbilansowana dieta bogata w błonnik oraz unikanie długotrwałego siedzenia. Co trzeba wiedzieć o hemoroidach, jak im zapobiegać oraz jak leczyć? Zapraszamy do lektury!

Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy to nabrzmiałe i zapalne żyły w okolicy odbytu i dolnej części odbytnicy, które przypominają żylaki. Mogą być wewnętrzne, rozwijające się wewnątrz odbytnicy, lub zewnętrzne, tworzące się pod skórą wokół odbytu. Są powszechnym problemem, zwłaszcza wśród dorosłych po 50. roku życia, chociaż mogą wystąpić w każdym wieku.

Jak powstają hemoroidy?

Hemoroidy mogą powstawać na skutek różnych czynników, które wpływają na zwiększenie ciśnienia w żyłach odbytu. Zaparcia i parcie podczas wypróżniania to jedna z głównych przyczyn. Kiedy trudności w wypróżnianiu się prowadzą do twardych, suchych stolców, osoba zmuszona jest do silnego parcia, co zwiększa ciśnienie w żyłach odbytu. To z kolei powoduje rozciąganie i osłabienie ścian żył oraz prowadzi do ich nabrzmienia i tworzenia się hemoroidów.

Ciąża również jest częstym czynnikiem ryzyka. W czasie ciąży rosnąca macica wywiera nacisk na żyły w okolicy miednicy i dolnej części odbytu. Dodatkowo zmiany hormonalne mogą prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Siedzący tryb życia to kolejny ważny czynnik. Długotrwałe siedzenie, zwłaszcza w jednej pozycji, ogranicza przepływ krwi w dolnej części ciała, co prowadzi do zastoju krwi w żyłach odbytu. 

Dieta uboga w błonnik również przyczynia się do problemu. Błonnik pomaga w tworzeniu miękkiego i dobrze uformowanego stolca, co ułatwia jego wydalanie. 

Nie bez wpływu jest tu też duża masa ciała. Otyłość zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, co przekłada się na wzrost ciśnienia w żyłach odbytu. 

Jak w naturalny sposób radzić sobie z hemoroidami?

Jeśli cierpisz na hemoroidy, warto wypróbować kilka naturalnych metod łagodzenia objawów:

  1. Dieta bogata w błonnik – spożywanie dużej ilości owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów i roślin strączkowych może pomóc w zapobieganiu zaparciom.
  2. Pij dużo wody – odpowiednie nawodnienie ułatwia przemieszczanie się treści pokarmowej przez jelita.
  3. Regularna aktywność fizyczna – umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie lub joga, poprawiają krążenie krwi i wspomagają trawienie.
  4. Unikaj długiego siedzenia – jeśli musisz siedzieć przez dłuższy czas, staraj się robić regularne przerwy na rozciąganie i krótki spacer.
  5. Kąpiele – ciepłe kąpiele przez 15-20 minut kilka razy dziennie mogą przynieść ulgę w objawach.
  6. Unikaj parcia podczas wypróżnień – staraj się nie napinać nadmiernie podczas wypróżnień, aby zmniejszyć nacisk na żyły odbytu.

Leki na hemoroidy

Gdy naturalne metody nie przynoszą wystarczającej ulgi, warto sięgnąć po dostępne bez recepty leki i preparaty na hemoroidy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, które mogą przyspieszyć proces gojenia i pomóc w złagodzeniu objawów. Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów, zajrzyj do apteki internetowej Nowa Farmacja. Czopki, kremy, tabletki czy maść na hemoroidy z apteki Nowa Farmacja – to może przynieść Ci ulgę w uciążliwej dolegliwości. 

Krem i maść na hemoroidy

Maść na hemoroidy to sprawdzony lek na hemoroidy. Tego rodzaju preparaty często zawierają składniki, które zmniejszają stan zapalny, łagodzą ból i swędzenie oraz pomagają zmniejszyć obrzęk. Co odpowiada za takie działanie? M.in. hydrokortyzon, który działa przeciwzapalnie oraz lidokaina, która jest środkiem znieczulającym.

Maść na hemoroidy (bez recepty lub na receptę) oraz krem na hemoroidy różnią się od siebie przede wszystkim konsystencją. Krem jest lżejszy i szybciej się wchłania, może być więc łatwiejszy i wygodniejszy w stosowaniu. Z drugiej strony najlepsza maść na hemoroidy to taka, która długo pozostaje na skórze, oddziałując na leczony obszar.

Czopki na hemoroidy – bez recepty lub na receptę

Doodbytnicze czopki na hemoroidy bez recepty lub na receptę to kolejna skuteczna forma leczenia. Czopki są szczególnie przydatne w leczeniu hemoroidów zlokalizowanych wewnątrz odbytu – można je łatwo zaaplikować wewnątrz odbytnicy, gdzie uwalniają swoje składniki lecznicze bezpośrednio. Czopki mogą zawierać substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz ściągające, które pomagają zmniejszyć obrzęk i łagodzić objawy. 

Tabletki na hemoroidy

Doustne leki na hemoroidy, takie jak tabletki na hemoroidy bez recepty oraz na receptę, mogą być stosowane jako uzupełnienie miejscowych preparatów. Suplementy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i poprawiają krążenie krwi, pomagają zmniejszyć stan zapalny i obrzęk, co może przyczynić się do zmniejszenia hemoroidów.

Środki przeciwbólowe – leki na hemoroidy bez recepty

Warto sięgać również po leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen, które pomogą w złagodzenia bólu i zmniejszeniu stanu zapalnego.

Leki ziołowe i naturalne preparaty

Warto pamiętać, że hemoroidy można leczyć również za pomocą naturalnych preparatów i ziołowych leków. Przykładowo pomocny jest wyciąg z kasztanowca – pomaga wzmocnić ściany naczyń krwionośnych i zmniejszyć obrzęk. Aloes jest znany ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych i może być stosowany miejscowo. Inne popularne zioło to oczar wirginijski, który ma właściwości ściągające.

Słowa kluczowe:
hemoroidy

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy