Recepta na medyczną marihuanę dla seniorów: jakie są korzyści i jak bezpiecznie stosować preparat?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 7 stycznia 2024
Recepta na medyczną marihuanę dla seniorów: jakie są korzyści i jak bezpiecznie stosować preparat?

Medyczna marihuana jest preparatem, który zyskuje popularność we wspomagającym leczeniu wielu chorób u osób w różnym wieku. Terapia z jej wykorzystaniem może mieć bardzo pozytywny wpływ m.in. na różne dolegliwości typowe dla osób starszych. Czy seniorzy również mogą sięgać po konopie lecznicze?

W jakich przypadkach stosuje się medyczną marihuanę?

Takie preparaty mają bardzo szerokie spektrum działania. Są zalecane jako uzupełnienie terapii np. w chorobach zapalnych czy neurodegeneracyjnych. Wskazaniem do wypisania recepty na marihuanę mogą być też problemy ze snem czy dolegliwości związane z nadmiernym stresem. Taką terapię stosuje się także u osób zmagających się z demencją, chorobą Alzheimera, czy zespołem otępiennym.

Czy u osób starszych stosowanie marihuany medycznej jest bezpieczne?

Taka terapia ma stosunkowo niewielkie ograniczenia. U osób starszych mogą to być np. alergia na konopie, niektóre problemy kardiologiczne czy związane z układem oddechowym. Marihuana lecznicza jest sprzedawana na receptę, po konsultacji z lekarzem, co sprawia, że otrzymują ją tylko ci pacjenci, u których korzyści z jej stosowania przewyższają ewentualne ryzyko.

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę dla seniora?

Wiele osób zastanawia się, jak dostać receptę na marihuanę i kto może ją wystawić. Taką e-receptę – dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku innych leków – może wystawić każdy lekarz, zarówno rodzinny, jak i specjalista. Jednak w tym celu warto się udać do medyka, który ma doświadczenie w prowadzeniu pacjentów stosujących takie preparaty. Receptę na medyczną marihuanę można otrzymać także online, np. tutaj: https://centrummarihuany.pl/recepta-online-marihuana-medyczna/. Lekarz, który specjalizuje się w takiej terapii, dobierze odpowiednią dawkę i rodzaj produktu, a także udzieli wszystkich niezbędnych instrukcji związanych z przyjmowaniem suszu.

W jaki sposób można przyjmować medyczną marihuanę?

Pacjenci często mają wątpliwości w kwestii drogi podawania medycznej marihuany. W aptekach produkt zwykle jest dostępny w formie suszu. Najbardziej polecanym sposobem przyjmowania jest waporyzacja, czyli inhalacja oparami powstałymi w wyniku podgrzewania suszu. Temperatura, do której podgrzewany jest waporyzowany susz, nie powoduje spalania, dzięki temu nie są uwalniane substancje smoliste i inne szkodliwe związki zawarte w dymie. Taka droga podania wymaga jednak posiadania specjalnego urządzenia, czyli waporyzatora.

Medyczną marihuanę można też palić, jednak to wiąże się z wdychaniem dymu, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Możliwe jest również podawanie marihuany w formie produktu spożywczego, np. ekstraktu olejowego, który przyjmuje się doustnie. Należy pamiętać, że taka droga podania powoduje, że działanie preparatu jest opóźnione, ale może trwać dłużej.

Kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Terapia z wykorzystaniem medycznej marihuany nie jest zarezerwowana jedynie dla osób z ciężkimi chorobami czy podczas opieki paliatywnej. Preparaty mogą być stosowane w uzasadnionych przypadkach u każdego pacjenta, który akceptuje taką metodę i u którego lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań. Otrzymanie recepty na medyczną marihuanę nie musi wiązać się z koniecznością wykonywania dodatkowych badań i przedstawiania historii choroby. Należy jednak powiadomić lekarza o wszystkich chorobach i dolegliwościach, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo podczas stosowania medycznej marihuany.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy