Niebezpieczne odpady medyczne powstają praktycznie na każdym etapie opieki nad pacjentem, m.in. podczas zabiegów chirurgicznych, leczenia, diagnostyki obrazowej, w laboratoriach. Każdy etap powinien mieć dokładną procedurę unieszkodliwiania i przechowywania odpadów medycznych, a przestrzeganie zasad powinno być bardzo skrupulatne.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
W gabinetach medycznych mamy do czynienia z opakowaniami wykonanymi z różnych materiałów, najczęściej z papieru i tektury, szkła, tworzyw sztucznych. Sprawdź, jak z nimi postępować.
Już za dwa lata czekają nas rewolucyjne zmiany w ewidencji odpadów, którą będzie trzeba prowadzić online. Zniknie też możliwość sporządzenia jednej zbiorczej karty przekazania odpadów za dany miesiąc. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby przygotować się do nowych wymogów.
Zarządzanie szpitalem wiąże się z nieodzownym powstaniem odpadów typu adsorpcyjne materiały higieniczne (pampersy, podpaski, wkładki higieniczne) . W związku z tym pojawiają się pytania, w jaki sposób je klasyfikować? Czy należy traktować je jako odpady komunalne czy medyczne?
Proces sterylizacji, oprócz otrzymania czystych, jałowych narzędzi, powoduje powstanie odpadów w postaci toreb i rękawów sterylizacyjnych, służących docelowo do umieszczania sprzętu, który ma być poddany wyjaławianiu. Jak kwalifikować paski posterylizacyjne, które pozbawiono obecności drobnoustrojów?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!