Co o terapii psychologicznej przez internet mówią badania?
Kiedy w latach 90. XX w. pojawiły się pierwsze sesji z psychologiem przez internet, wielu terapeutów zachowywało sceptycyzm względem tego pomysłu. Sądzili, że tak jak i przy chorobach ciała, tak i w tym przypadku niezbędny jest bezpośredni kontakt pacjenta z psychologiem. Przyglądali się nieufnie temu, co przyniesie przyszłość.
A przyszłość przyniosła zaskakujące wyniki prac pod kierownictwem Baraka. Zespół badaczy przeanalizował publikacje i wyniki badań na temat rezultatów terapii online. Okazało się, że wbrew obawom, sesje prowadzone przez internet nie odbiegają skutecznością od tych w gabinecie. W obu przypadkach osoby, które zdecydowały się sięgnąć po wsparcie – otrzymały je, a samo leczenie okazało się jednakowo skuteczne.
Jeszcze ciekawszy wyników dostarczyły badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono 62 pacjentów chorujących na depresję na dwie grupy. Pierwszą leczono tradycyjnie, a drugą – online. Po trzech miesiącach od zakończenia cyklu sesji okazało się, że objawy depresji nie występowały już u 42% pacjentów z pierwszej grupy i u 57% z drugiej.
Do podobnych wniosków doprowadziły badania pod kierownictwem Blacka, dotyczące depresji okołoporodowej kobiet. Okazało się, że sesje online skutecznie pomagają odzyskać równowagę emocjonalną i zredukować objawy towarzyszące depresji we wszystkich tych przypadkach, gdy leczenie stacjonarne, z przyczyn organizacyjnych, nie było możliwe.
Jakie korzyści niesie za sobą psychoterapia online?
Terapia online to nie tylko skuteczny sposób zatroszczenia się o swoją kondycję psychiczną. Dla wielu osób jest to jedyna możliwa forma wsparcia. Do grupy tej należą rodzice małych dzieci (zwłaszcza kobiety zmagające się z depresją poporodową), obłożnie chorzy, opiekujący się chorymi członkami rodziny, a także pracujący w czasie, w którym gabinety są otwarte dla pacjentów.
Możliwość zaplanowania sesji w dowolny dzień tygodnia, nawet o bardzo wczesnej lub późnej porze pozwala dotąd wykluczonej grupie, zatroszczyć się o swój dobrostan tak jak tego potrzebuje.
Dowiedz się więcej na temat przebiegu terapii online: https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapia-online.
Terapia online to wsparcie dla osób, które żyją w środowisku negatywnie nastawionym do pomocy psychologów, psychiatrów i samych osób zmagających się z zaburzeniami sfery ducha. Jak pokazują badania EZOP II, przeprowadzone w latach 2017–2021, społeczeństwo dystansuje się wobec osób chorujących psychicznie – niemal co piąta osoba wyraża względem nich niechęć. Natomiast w razie wystąpienia tego typu zaburzeń u kogoś bliskiego, 24,6% Polaków poprosiłoby o pomoc nie psychologa lub psychiatrę, ale kogoś z rodziny lub przyjaciół, księdza, bioenergoterapeutę lub nie szukałoby pomocy w ogóle.

Nic więc dziwnego, że tak wiele osób rezygnuje z terapii, w obawie przed społecznym ostracyzmem. Dzięki sesjom online można zaplanować spotkania w czasie, gdy nikogo nie ma w domu i można wówczas w pełni poświecić uwagę samemu sobie.
Kiedy sesje z psychoterapeutą przez internet to za mało?
Mimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą psychoterapia przez internet nie zawsze będzie ona odpowiednia. Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej i każdy szmer powoduje, że nerwowo obracasz się za siebie, nie będziesz w stanie skupić się na sobie podczas spotkania online.
Natomiast jeśli się okaleczasz albo rozważasz odebranie sobie życia – natychmiast skontaktuj się z psychiatrą lub z dowolnym ośrodkiem interwencji kryzysowej. Dopiero gdy uda się ustabilizować Twoją psychikę, będzie można rozpocząć terapię online rozłożoną w czasie.