Zmiany w ordynacji leków refundowanych

Lekarze nie muszą już zawierać umów z wojewódzkim oddziałem NFZ na wystawianie recept na leki refundowane. Dotychczas taką receptę można było wystawić jedynie wówczas, gdy medycy podpisali umowę z odpowiednim oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zmiany wprowadziła ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nie każdy lekarz korzystał z możliwości wystawiania recept na leki refundowane, ponieważ umowa z NFZ była zawierana na zasadzie dobrowolności. Ponadto w przypadku wystawienia recepty przez lekarza, który nie miał zawartej umowy z NFZ lub popełnił błąd w dokumentacji medycznej, NFZ wytaczał procesy sądowe o „zwrot nienależnej refundacji” (zob. wyrok SN z 14 listopada 2014 r., sygn. akt I CSK 633/13). Poprzednie przepisy były kłopotliwe nie tylko dla lekarzy, ale także dla pacjentów, ponieważ nakładały na medyków obowiązek odnotowywania stopnia refundacji niektórych leków. W tej sytuacji bezradni lekarze na recepcie stawiali stempel „Refundacja do decyzji NFZ”, a część pacjentów, którzy otrzymali takie recepty, nie mogła wykupić leków z przysługującą im zniżką (zob. wyrok NSA z 23 kwietnia 2014 r., sygn. akt II OSK 2891/12.).
Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.