Procedura postępowania z odpadami opakowaniowymi

W gabinetach medycznych mamy do czynienia z opakowaniami wykonanymi z różnych materiałów, najczęściej z papieru i tektury, szkła, tworzyw sztucznych.

Za odpady opakowaniowe uważa się wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych.

Odpady opakowaniowe można by zakwalifikować do odpadów komunalnych. Ich charakter i skład są podobne do tych powstających w gospodarstwach domowych. W praktyce jest to bardzo często stosowane. Formalnie, zgodnie z katalogiem odpadów, powinny one być przydzielone do grupy 15, podgrupy 15 01 – odpady opakowaniowe (włącznie z selektywnie gromadzonymi komunalnymi odpadami opakowaniowymi).

Prowadząc gabinet czy przychodnię, nie chcąc segregować, bardzo często wrzucamy wszystko do jednego worka i oddajemy go jako odpady medyczne pod kodem 18 01 03*. Jest to błąd, gdyż odpady 18 01 03* zaliczane są do zakaźnych i generujemy wtedy duże ilości śmieci, w których nie każdy jest materiałem zakaźnym, a już na pewno nie opakowanie, w którym pierwotnie przechowywano sterylną igłę lub strzykawkę, czy karton po lekach.

Odpady zakaźne mają określone, specjalne wytyczne co do sposobu przechowywania, koloru worka czy pojemnika, można je ewentualnie zaliczyć do 18 01 04 (uwzględniając ich charakter, czyli do czego są wykorzystywane). Jest to o tyle korzystniejsze, gdyż ten kod nie ma wymagań temperaturowych, jeżeli chodzi o ich przechowywanie.

Pobierz procedurę postępowania z odpadami opakowaniowymi.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.