Kody kreskowe w identyfikacji pacjentów. Poznaj korzyści

Automatyczna identyfikacja pacjentów ułatwia szybki dostęp do wszelkich informacji osobowych oraz stanu chorego. Czy zastosowanie kodów kreskowych do celów identyfikacji pacjentów jest jednak bezpieczne i nie zagraża ochronie danych osobowych pacjenta?
-
Badania wykazały, że około 20% błędów medycznych wynika z nieprawidłowego podania leku. Bardzo częstą przyczyną tych błędów jest niewłaściwa identyfikacja pacjenta.
Rekomendowanym rozwiązaniem dla szpitali jest stosowanie do identyfikacji pacjentów opaski z kodem kreskowym, w którym przedstawiany jest nieznaczący numer pacjenta. - Oznacza to, że w samym kodzie kreskowym nie ma dodatkowym informacji, a numer ten stanowi klucz dostępu do bazy danych szpitala, w której gromadzone są wszystkie dane na temat pacjenta, takie jak m.in. jego imię i nazwisko oraz data urodzenia oraz inne informacje, które mogą zmieniać się w sposób dynamiczny, np. rodzaj zażywanych leków.
- Czytaj też: Szpitalne opaski identyfikacyjne – znikną kody kreskowe, powrócą dane pacjentów szpitala»
- Czytaj więcej na temat obowiązków i odpowiedzialności menedżera placówki medycznej w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.