Prokurator wzywa lekarza na świadka: czy lekarz może odmówić złożenia zeznań?

Jakie uprawnienia przysługują lekarzowi, który ma zostać przesłuchany przez prokuratora lub policję w charakterze świadka? Czy możne odmówić składania zeznań, powołując się na tajemnicę lekarską? Czy przysługuje mu w takiej sytuacji prawo do skorzystania z pomocy pełnomocnika? Sprawdź!
- W podmiotach leczniczych często dochodzi do sytuacji, które wymagają zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego, dotyczy to także lekarzy jako świadków zdarzeń związanych z pacjentami.
- Lekarz jako świadek ma prawo do odmowy złożenia zeznań, jeśli spełnia określone warunki, np. jest osobą najbliższą dla oskarżonego lub jest oskarżony o współudział w przestępstwie w innej toczącej się sprawie.
- Kluczową kwestią dla lekarza jest tajemnica lekarska, którą może powołać się jako podstawę odmowy odpowiedzi na pytania dotyczące informacji związanych z pacjentem, jednak istnieją wyjątki, np. gdy pacjent wyrazi zgodę na ujawnienie tajemnicy.
- Czytaj też:
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.