Kiedy pacjent może skorzystać z prawa do bycia zapomnianym

Pacjent zwraca się do psychologa lub psychiatry, u których prowadzi terapię o usunięcie jego danych. Czy są oni zobowiązani to uczynić? Kiedy pacjent może skorzystać z prawa do bycia zapomnianym?
Nie w każdej sytuacji będzie można skorzystać z prawa do bycia zapomnianym. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 3 RODO przetwarzanie danych będzie nadal możliwe, jeśli jest niezbędne:
- ze względu na interes publiczny w dziedzinie zdrowia publicznego,
- do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
Ten przepis i przepis art. 29 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który stanowi o tym, że podmiot medyczny ma obowiązek przechowywać dokumentację medyczną przez 20 lat, powodują, że psycholog czy psychiatra zobowiązany do wytworzenia i przechowywania dokumentacji medycznej nie może, nawet na wyraźny wniosek pacjenta, nic zrobić z tą dokumentacją zrobić.
Wszystko, co zapisano w dokumentacji medycznej, stanowi integralną całość. Nie można więc niczego z tej dokumentacji usuwać. Dotyczy to zarówno danych osobowych pacjenta, jak i zapisów medycznych.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.