Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej przez pracowników placówek medycznych i udzielanie przez nich informacji o stanie zdrowia rodzą wiele szczegółowych pytań i wątpliwości naszych Czytelników. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.
Czy pracownicy podmiotu medycznego mogą wymagać okazania dowodu tożsamości? Czy można udostępnić dokumentację lub udzielić informacji, jeśli krewny odmówi okazania dowodu?
Podmiot leczniczy ma obowiązek zadbania, aby dokumentacja medyczna była udostępniana jedynie osobom uprawnionym. W tym celu konieczne jest zweryfikowanie, czy dana osoba jest tą, za którą się podaje. Możliwość żądania okazania dowodu tożsamości nie wynika z przepisów, ale takie stanowisko potwierdza orzecznictwo, m.in. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 czerwca 2015 r., II OSK 2770/13, w którym sąd wskazał, że: „Prawo do złożenia wniosku realizującego prawo dostępu do dokumentacji medycznej ma wyłącznie pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoby przez niego upoważnione, chyba że zachodzą przypadki wymienione w art. 26 ust. 3 lub 4 u.p.p. Każda z tych osób, zgłaszając żądanie udostępnienia dokumentacji medycznej, nie wyłączając pacjenta, ma obowiązek wylegitymowania swojej tożsamości”.
Czytaj więcej na temat prowadzenia dokumentacji medycznej w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.