Zmieniasz sposób przyjmowania pacjentów? Planujesz modyfikację grafików lekarzy, szkolenia dla personelu lub chcesz poinformować o nowym specjaliście w zespole? Skorzystaj z naszych wskazówek i narzędzi, które pomogą Ci skutecznie zarządzać zmianami i zapewnić najwyższą jakość obsługi pacjentów!
Lekarz POZ ma szeroki zakres obowiązków, od diagnozy po leczenie pacjentów zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Pacjenci mogą korzystać z gwarantowanych świadczeń, takich jak badania diagnostyczne, szczepienia i leczenie farmakologiczne. Dowiedz się więcej o zasadach opieki w Twojej placówce!
Przychodnia rodzinna przechowuje deklaracje papierowe wyboru lekarza POZ i pielęgniarki POZ. Czy można je zdigitalizować i następnie zniszczyć oryginały? Czy NFZ może kontrolować, czy placówka ma papierowe deklaracje?
Lekarz POZ kieruje pacjenta na wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i wystawia mu e-zwolnienie. Kiedy lekarz POZ może skierować na kwarantannę pacjenta? Jakie dokumenty musi w związku z nią wystawić?
Jeżeli pacjent przechodzi koronawirusa bezobjawowo – czas izolacji od momentu wykonania testu powinien wynosić 10 dni. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, może przedłużyć okres jej trwania – oto najnowsze regulacje, które nakładają obowiązki na lekarzy POZ, w tym związane z koniecznością przedłużenia izolacji pacjenta.
Nowelizacja rozporządzenia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego określa, kogo i kiedy lekarz POZ może skierować na wykonanie testu molekularnego RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2. W praktyce możliwość zlecenia testu przez lekarza POZ bez badania fizykalnego jest ograniczona. Oto szczegóły.
Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – wskazują to schematy postepowania, które opracowało i przekazało lekarzom POZ Ministerstwo Zdrowia. Poznaj zalecane ścieżki postępowania z pacjentem.
Już od kilku miesięcy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą wystawiać zawodnikom-amatorom zaświadczenie lekarskie o ich stanie zdrowia. Wcześniej takie kompetencje mieli wyłącznie lekarze medycyny sportowej. Dodatkowo obecnie badania przeprowadza się raz w roku, a nie - jak było wcześniej - dwa razy w roku. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!