Realizacja transgranicznego projektu, którego podjął się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, ma przyczynić się do opracowania rozwiązań transgranicznych problemów epidemicznych. Sprawdź, jak można zmniejszyć ryzyko w przypadku nieprzewidzianych masowych wybuchów chorób zakaźnych.
Zagrożenie epidemiczne na obszarze naszego kraju do niedawna nie było jeszcze tematem, który mógłby stanowić podstawę do tworzenia aplikacji w konkursach UE. Zresztą do czasu, gdy pierwsi chorzy pojawili się w Polsce, nie było naborów do konkursów poświęconych konkretnie kwestiom związanym z zapobieganiem chorobom zakaźnym i ich rozprzestrzenianiu.
Na początku 2016 roku do Polski przyjechali pierwsi pacjenci z Kuwejtu w ramach tzw. turystyki medycznej. W Lublinie i Nałęczowie będą poddawani zabiegom operacyjnym i rehabilitacji. Ten fakt to milowy krok w tworzeniu dobrego klimatu dla turystyki medycznej.
Prace dotyczące nawiązania stosunków z Kuwejtem trwały ponad rok. – Była to inicjatywa Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach misji gospodarczej – informuje Tomasz Kwiatkowski, prezes Uzdrowiska Nałęczów. – Nieocenione wsparcie otrzymaliśmy od Ambasadora RP w Kuwejcie, Grzegorza Olszaka, który osobiście zaangażował się w przygotowanie spotkania przedstawicieli polskich placówek medycznych z ministrem zdrowia Kuwejtu – mówi Tomasz Kwiatkowski.
Szczegółowe rozporządzenia w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju weszły w życie 15 listopada.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 4 listopada 2014 r. w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia świadczenia opieki zdrowotnej objęte wykazem, ze względu na ich specyfikę, powinny podlegać finansowaniu ze środków publicznych na zasadach zwrotu kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej jedynie wtedy, gdy nie mogą one zostać udzielone w kraju, w terminie nieprzekraczającym dopuszczalnego czasu oczekiwania pacjenta.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 4 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju (Dz.U. poz. 1538) wprowadza formularz wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, będących świadczeniami gwarantowanymi udzielonych na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 4 listopada 2014 r. w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (Dz.U. poz. 1545) zawiera wykaz świadczeń, które ze względu na specyfikę, powinny podlegać finansowaniu ze środków publicznych na zasadach zwrotu kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej jedynie wówczas, gdy nie mogą zostać udzielone w kraju, w terminie nieprzekraczającym dopuszczalnego czasu oczekiwania pacjenta.
Podmioty wykonujące działalność leczniczą mają podawać aktualne informacje dotyczące między innymi wysokości opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej czy wysokości opłat za świadczenia zdrowotne na swojej stronie internetowej. Zmianę wprowadziła tzw. ustawa z 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1491). Wskazane informacje podaje się do wiadomości pacjentów przez ich wywieszenie w widoczny sposób w miejscu udzielania świadczeń oraz na stronie internetowej podmiotu wykonującego działalność leczniczą i w Biuletynie Informacji Publicznej, w przypadku podmiotu obowiązanego do jego prowadzenia. Celem tej zmiany jest zapewnienie właściwego udostępniania pacjentom informacji istotnych z punktu widzenia realizacji obowiązków wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/EU z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.
Według nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, pacjent uprawniony do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce będzie mógł otrzymać z NFZ zwrot kosztów planowanego leczenia w innym państwie UE, jednak według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w Polsce.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.