Czy ZUS może wymagać, aby okazane mu wydruki dokumentacji medycznej wytworzonej w postaci elektronicznej opatrzyć własnoręcznym podpisem złożonym pod każdym z wpisów? W jaki sposób ZUS może ustalić, że przedstawiona mu dokumentacja medyczna jest prawdziwa i zgodna z systemem teleinformatycznym świadczeniodawcy?
Sądy cywilne często zwracają się do podmiotów leczniczych z wezwaniem do przekazania dokumentacji medycznej pacjenta. Przekazanie dokumentacji medycznej sądowi może wiązać się z pracochłonnymi czynnościami i koniecznością poniesienia przez nie dodatkowych kosztów. Może tak być w przypadku dużej liczby wezwań wpływających do placówki medycznej lub obszernej dokumentacji pacjentów. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o sądowy zwrot kosztów dokumentacji medycznej.
Brak znajomości obsługi komputera uniemożliwia seniorom złożenie wniosku o dostęp do dokumentacji w formie elektronicznej. Kto może im pomóc w dobie pandemii załatwić sprawę związaną z uzyskaniem dostępu do swojej historii choroby?
Policja często prosi np. o zweryfikowanie zasadności orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, wskazanie danych kontaktowych do pacjenta i jego adresu. Tym samym zwraca się do podmiotów wykonujących działalność leczniczą z prośbą o udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentów. Sprawdź, w jakich okolicznościach powinieneś udostępnić dokumentację medyczną pacjentów.
W placówce medycznej nie ma pracownika zajmującego się udostępnianiem dokumentacji medycznej za pośrednictwem poczty elektronicznej. Czy w takiej sytuacji można odmówić dostępu, narzucając konieczność odbioru dokumentacji osobiście w placówce?
Ze względu na zagrożenia związane z COVID-19 w placówkach medycznych pojawiło się sporo ograniczeń, świadczenia udzielane są głównie w formie teleporad. Czy w związku z tym istnieją obostrzenia w zakresie wydawania kopii dokumentacji medycznej i można odmówić jej wydania?
Jednym z najczęściej naruszanych praw pacjenta jest prawo do dokumentacji medycznej. W tym odcinku podcastu „Prawo dla zdrowia” znajdziesz kilka wskazówek, jak uniknąć najczęstszych błędów związanych z prowadzeniem i z udostępnianiem dokumentacji medycznej.
Zasady udostępniania dokumentacji medycznej zawarto w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Określają one, do czego pacjenci mają prawo i jakie są obowiązki placówki medycznej w tym zakresie. W e-booku publikujemy najważniejsze zasady w tym zakresie.
W dobie pandemii COVID-19 osoby starsze mogą mieć problem z uzyskaniem dostępu do dokumentacji medycznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z pomocą mogą przyjść osoby pośredniczące. Sprawdź, na jakich zasadach mogą złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji.
Podmiot prowadzący dokumentację, zanim ją udostępni, powinien skorzystać z wszelkich rozsądnych środków w celu zweryfikowania tożsamości wnioskodawcy oraz potwierdzenia jego uprawnień, na które się powołuje. Jak to robić?
Nie jest wykluczone, że placówka medyczna otrzyma żądanie udostępnienia dokumentacji medycznej w formie ustnej. Michał Kowalski, radca prawny, wyjaśnia, jak zareagować na takie żądanie.
Placówka medyczna ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki zabezpieczające dokumentację przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą i dostępem osób nieupoważnionych, a także umożliwić jej wykorzystanie bez zbędnej zwłoki. Jak zorganizować ten proces, aby zachować zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO ?
Na procedurę udostępniania dokumentacji medycznej składa się wiele czynności, których nie możesz pominąć przy jej wydawaniu i stosować w swojej placówce. Poniżej przedstawiamy wzór procedury udostępniania dokumentacji medycznej dla pacjentów i/lub osób przez nich upoważnionych, zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przedstawiona procedura jest jedynie ogólnym wzorem do wykorzystania przez placówki medyczne. Należy ją dopasować do własnych potrzeb i ewentualnie skorygować.
Z e-booka dowiesz się:
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej są często źródłem problemów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak uniknąć najczęstszych błędów w obszarze udostępniania dokumentacji medycznej.
Niejednokrotnie pacjenci kierują wnioski z prośbą o wysłanie ich dokumentacji drogą pocztową. Czy w takiej sytuacji możliwe jest doliczenie kosztu wysyłki do obowiązującej opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!