Kiedy inwestować w zakup nowej aparatury, a kiedy rozbudowywać istniejącą

/appFiles/site_102/images/autor/UhY7P450ceWX2Cl.jpeg

Autor: Paweł Piecuch

Dodano: 9 sierpnia 2021
Kiedy inwestować w zakup nowej aparatury, a kiedy rozbudowywać istniejącą

Integracja starej, ale sprawnej, aparatury medycznej z siecią komputerową w placówce medycznej ma przede wszystkim wpływ na komfort dostępu do wyników badań ze wszystkich urządzeń ośrodka za pośrednictwem każdego stanowiska komputerowego. Taka możliwość to duże ułatwienie dla pracowników placówki i oszczędność czasu.

Zakup i adaptacja aparatury medycznej w placówce medycznej zawsze stanowi wyzwanie dla zarządzających. Trzeba wybrać odpowiednie parametry i zaplanować pracę urządzenia w taki sposób, aby zarówno dla pracownika obsługującego, jak i pacjenta przebieg badania był możliwie komfortowy. A to wszystko przy maksymalnym wykorzystaniu jego możliwości - tak, aby poniesione koszty jak najszybciej się zwróciły.

Sprzęt elektroniczny starzeje się w zastraszającym tempie. To dość pesymistyczne z ekonomicznego punktu widzenia prawo dotyczy niestety także wszelkich urządzeń medycznych. I tak po kilku latach spokoju menedżer placówki medycznej staje przed decyzją czy inwestować w zakup nowych wersji aparatury czy rozbudowywać bądź modyfikować już istniejącą.

Optymalizacja pracy starszej aparatury

Niezależnie od wyboru, w większości przypadków w placówce medycznej pozostaje pewna część aparatury starszej generacji. Czasami powodem jest fakt, że nowa wersja danego sprzętu nie wnosi żadnej racjonalnej innowacji z punktu widzenia jego przydatności przy stawianiu diagnozy czy przy wykonywaniu zabiegów.

Menedżer placówki medycznej powinien zadać sobie pytanie, w jaki sposób zoptymalizować pracę tej starszej, ale wciąż przydatnej aparatury w taki sposób, aby korzystanie z niej nie powodowało narzekań personelu i pacjentów.

Najczęściej spotykanym problemem na tym etapie optymalizacji bywa:

  • zintegrowanie sprzętu medycznego starszej generacji z istniejącą infrastrukturą sieciową,
  • eksportowanie wyników badań w postaci umożliwiającej ich magazynowanie i przeglądanie w sieci komputerowej placówki medycznej.

Czytaj więcej na temat sprzętu i oprogramowania dla placówek medycznych  w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 63% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.