Wyzwania i problemy we wdrażaniu przepisów o akredytacji w ochronie zdrowia

/appFiles/site_102/images/autor/JlUzghaRkbsVq7u.jpeg

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 28 sierpnia 2024
Wyzwania i problemy we wdrażaniu przepisów o akredytacji w ochronie zdrowia

Czy coś się zmieniło w sprawie uzyskania akredytacji? Czy mamy nowe informacje na ten temat? Jakie są wymogi do uzyskania akredytacji i czy jest ona obowiązkowa?

  • W styczniu 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące akredytacji szpitali i przychodni POZ, zastępując poprzednią ustawę o akredytacji nową ustawą o jakości w opiece zdrowotnej. Nowe regulacje wprowadzają wyższe wymagania dla jednostek medycznych ubiegających się o akredytację, obejmujące m.in. bardziej szczegółowe wnioski i dodatkowe etapy oceny.

  • Nowa ustawa wprowadza obowiązkowy system autoryzacji dla podmiotów leczniczych w sieci szpitali, potwierdzający, że jednostki te prowadzą wewnętrzny system zarządzania jakością i spełniają wymagania dotyczące miejsca, personelu oraz wyposażenia medycznego. Otrzymanie autoryzacji na 5 lat jest warunkiem realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

  • Proces uzyskania autoryzacji rozpoczyna się od złożenia wniosku przez podmiot leczniczy, który musi zawierać szczegółowe informacje oraz dokumenty potwierdzające spełnianie warunków określonych w ustawie. Prezes NFZ ocenia wniosek w ciągu 3 miesięcy, przeprowadza wizytę autoryzacyjną i może żądać dodatkowych informacji, a w przypadku uchybień wyznacza czas na ich usunięcie.

  • Czytaj więcej na temat akredytacji i norm ISO w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 83% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.