Nowe wymogi dotyczące domów pomocy społecznej

Dodano: 24 kwietnia 2017

Standardy wyposażenia placówek oraz warunki przebywania w nich pensjonariuszy określa projekt rozporządzenia dotyczący domów pomocy społecznej przedstawiony przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło.

Projekt zakłada między innymi, że osoby z zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji powinny, o ile to możliwe, mieć zapewniony jednoosobowy pokój.

Zakłada też nową formę aktywizacji dla mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy mają problemy z komunikacją werbalną i wobec których może być stosowana komunikacja wspomagająca i alternatywna. Chodzi między innymi o język migowy dla osób głuchych.

Nowe przepisy zawierają także minimalne standardy w zakresie wyposażenia toalety i łazienki. Muszą one zawierać, co najmniej miskę ustępową, umywalkę i prysznic (przepis nie będzie stosowany do domów prowadzonych 31 grudnia 2013 r.).

Ponadto projekt zakłada także, że każdy dom powinien na każdej kondygnacji mieć łazienkę przystosowaną do kąpieli osób leżących, a łazienka powinna być wyposażona w urządzenia ułatwiające kąpiel. Przepis ten nie będzie obowiązywał domów już istniejących.

Słowa kluczowe:
dom pomocy społecznej

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »