W Dzienniku Ustaw 5 lipca br. ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia z 2 lipca 2024 r., które zmienia przepisy dotyczące realizacji recept. Nowe zasady dotyczą m.in. sytuacji, gdy na recepcie wpisano błędne dawkowanie. Przepisy wejdą w życie 20 lipca br.
Od 20 lipca 2024 r. nowe zasady realizacji recept
Od 20 lipca wchodzą w życie nowe zasady dotyczące realizacji recept, które wprowadzą zmiany w przypadku błędnego zapisu dawkowania. Farmaceuci będą mieli większą swobodę w interpretacji dawkowania, a pacjenci będą mogli otrzymać do 4 najmniejszych opakowań leku, jeśli dawkowanie nie jest określone.
Opublikowanie rozporządzenia
Farmaceuta z większymi uprawnieniami
Zgodnie z nowymi przepisami, farmaceuta będzie mógł określić jednostkę dawkowania leku, jeśli jest ona nieczytelna, błędna lub niezgodna z ustawą Prawo farmaceutyczne. Zmiana daje farmaceutom większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących interpretacji dawkowania na recepcie.
Wydawanie do 4 najmniejszych opakowań leku
Nowe przepisy przewidują, że w przypadku braku dawkowania lub jego nieczytelności, farmaceuta będzie mógł wydać do 4 najmniejszych opakowań leku. Dotychczas było to możliwe jedynie do dwóch opakowań. Nowe zasady mają na celu zapewnienie pacjentom odpowiedniej ilości leku.
Wyjątki dla środków odurzających i psychotropowych
Nowe przepisy nie mają zastosowania do recept na środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P. W tych przypadkach konieczne jest dokładne określenie schematu dawkowania na recepcie, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W przypadku niespełnienia tego wymogu recepta nie będzie mogła być zrealizowana.
Zmiany w lekach miejscowych i diagnostyce in vitro
Nowe zasady obejmą także produkty lecznicze do stosowania miejscowego oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro. Jeśli na recepcie przepisana ilość przekracza 4 najmniejsze opakowania, farmaceuta będzie mógł wydać całą ilość przepisaną na recepcie, nawet bez określenia dawkowania, pod warunkiem, że określona jest częstotliwość stosowania.
Dostosowanie do systemu P1
Kolejna zmiana dotyczy przypadków, gdy z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania wynikają różne ilości produktu leczniczego. Od 20 lipca farmaceuta będzie mógł wydać największą przepisaną ilość, zamiast najmniejszej. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że zmiana ta jest wynikiem funkcjonalności systemu P1, który oblicza ilość leku na podstawie algorytmu. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie rozbieżności i zapewnienie pacjentom odpowiedniej ilości leku do terapii.
Czytaj też:
Rozporządzenie ministra zdrowia z 2 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. z 2024 r. poz. 991).
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur