Rozszerzenie uprawnień preskrypcyjnych w programie „65+/18-”

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 2 lipca 2024

Do konsultacji trafiła nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z wystawianiem recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia. Obecne przepisy pozwalają na takie działania tylko niektórym lekarzom oraz pielęgniarkom.

Obecne ograniczenia preskrypcyjne

Zgodnie z art. 43a ust. 1 i 1a ustawy z 27 sierpnia 2004 r., uprawniony do wystawiania recept na ww. leki, środki lub wyroby jest m.in. lekarz, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego. Uprawniony do wystawiania ww. recept jest również lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz określone pielęgniarki.

Potrzeba rozszerzenia uprawnień

Projektowane zmiany mają na celu rozszerzenie uprawnień preskrypcyjnych, aby eliminować ograniczenia w dostępie do darmowej farmakoterapii oraz zapewnić równouprawnienie lekarzy. Motywacje z 2016 r. dotyczące ograniczeń preskrypcyjnych uległy dezaktualizacji, a wprowadzone w 2019 r. rozwiązania prawne i techniczne pozwalają na lepszą weryfikację przebiegu leczenia pacjentów.

Usprawnienia techniczne

Proponowane działania obejmują również usprawnienia techniczne, które pozwolą na automatyczne uwzględnianie przysługujących uprawnień na podstawie wieku pacjenta bez konieczności zamieszczania odpowiedniego kodu uprawnienia na recepcie.

Dotacje celowe dla instytutów badawczych

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zakwestionowała podstawę prawną udzielania przez Ministra Zdrowia dotacji celowej Instytutowi „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz innym instytutom badawczym. Konieczne jest doprecyzowanie przepisów ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, aby podstawa prawna udzielania dotacji przez Ministra Zdrowia nie budziła wątpliwości.

Proponowane zmiany

Celem projektowanych zmian jest doprecyzowanie przepisów, aby jasno określić, że instytuty badawcze mogą otrzymywać dotacje na realizację inwestycji budowlanych oraz innych inwestycji. Zmiany dotyczą art. 4 ust. 3 pkt 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz innych powiązanych przepisów.

Wpływ na istniejące umowy

Projektowane zmiany będą miały zastosowanie do umów zawartych z instytutami badawczymi przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, co pozwoli stronom na dostosowanie umów do nowych regulacji. Zmiany te mają na celu zapewnienie prawidłowego rozumienia przepisów oraz usprawnienie procesu udzielania dotacji.

Projektowana ustawa stanowi krok w kierunku poprawy dostępności darmowych leków i wyrobów medycznych oraz usprawnienia procesu udzielania dotacji dla instytutów badawczych, co przyczyni się do lepszego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy