Sejm uchwalił 24 kwietnia: wojskowe szpitale polowe podmiotami leczniczymi

Dodano: 24 kwietnia 2015

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, do katalogu podmiotów leczniczych zostały dodane jednostki wojskowe niebędące jednostkami budżetowymi, realizujące zadania bez potrzeby angażowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o utworzone przez Ministra Obrony Narodowej jednostki polowej służby zdrowia, zatrudniające lekarzy.

Nowelizacja dotyczy prowadzonej przez nie działalności leczniczej, również poza granicami kraju. W myśl nowych przepisów, zakres świadczeń zdrowotnych realizowanych przez jednostki polowej służby zdrowia został rozszerzony o takie, które są wykonywane np. na poligonach i w szpitalach kontenerowych.

Szef MON określi w drodze rozporządzenia m.in. wymagania dotyczące pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia działalności leczniczej oraz standardy postępowania medycznego w jednostkach, dla których podmiotem tworzącym jest MON. Ponadto nowelizacja przewiduje wyłączenie jednostek wojskowych z przepisów dotyczących realizacji świadczeń zdrowotnych w warunkach uciążliwych dla pacjenta. Jednostki wojskowe nie będą miały też obowiązku zawierania umów ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczeń od zdarzeń medycznych.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Słowa kluczowe:
podmioty lecznicze

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »