Zbieranie i przetwarzanie informacji przez placówki medyczne. Zmiany od lutego 2024 roku

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 1 grudnia 2023

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących zbierania i przetwarzania informacji przez placówki medyczne. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowano 30 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowe zasady mają wejść w życie 1 lutego 2024 r.

Wprowadzenie informacji o przyczynach współistniejących w opiece koordynowanej

Zmiany wynikają z kilku kwestii, takich jak brak przekazywania informacji o przyczynach współistniejących w przypadku udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej osobom objętym opieką koordynowaną. Ten brak utrudnia monitorowanie i rozliczanie tych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który planuje przewidziane dla nich dodatkowe środki finansowe.

Kody zawodów pedagoga i psychoterapeuty: nowości w systemie przetwarzania informacji

Projektowane zmiany obejmują również brak określenia kodów dla zawodu pedagoga oraz psychoterapeuty dzieci i młodzieży w wykazie kodów przynależności do danej grupy zawodowej, co utrudnia przypisanie odpowiednich kodów osobom wykonującym te zawody udzielających świadczeń opieki zdrowotnej.

Rozszerzenie zakresu informacji o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej

Projekt uwzględnia też zbyt wąsko określony zakres przypadków, w których przekazywana jest informacja o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej, co ogranicza pełne monitorowanie jakości i efektywności leczenia onkologicznego.

Nowy kod identyfikacyjny dla grupy uprawnionej do świadczeń poza kolejką

Co więcej, zmiany wynikają z potrzeby wprowadzenia nowego kodu umożliwiającego identyfikację nowej grupy osób uprawnionych do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe uprawnienia dla osób legitymujących się odpowiednim zaświadczeniem.

W rezultacie projekt rozporządzenia wprowadza cztery kluczowe zmiany w przepisach, umożliwiając przekazywanie informacji o przyczynach współistniejących w przypadku opieki koordynowanej, uwzględniając zawód pedagoga oraz psychoterapeuty dzieci i młodzieży w katalogu kodów zawodowych, poszerzając zakres przypadków dotyczących informacji o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej oraz wprowadzając nowy kod identyfikacyjny dla nowej grupy osób uprawnionych do świadczeń poza kolejką.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy