Odpowiedzialność lekarza kontraktowego

Lekarz kontraktowy odpowie nie tylko za błędy w sztuce

W umowie kontraktowej należy precyzyjnie unormować sposób i zasady wykonywania umowy, w tym opisać obowiązki lekarza. Wszelkie nieprecyzyjne zapisy mogą w przyszłości skutkować innym zakresem odpowiedzialności, niż strony miały na myśli, nawiązując współpracę.

Ekologia

Idea zielonych szpitali – poznaj możliwe korzyści z wdrożenia

Szpitale w skali globalnej generują 4,4% emisji dwutlenku węgla, tj. ok. 6 gigaton rocznie – wynika z raportu „Zielone szpitale – ku zielonej transformacji”. Wnioski z raportu mogą zachęcić polskie placówki do wdrożenia idei zielonych szpitali, gdyż wszystkie podmioty związane z dbałością o zdrowie powinny mieć w swoich celach działania i rozwoju ochronę zdrowia ukierunkowaną na źródła zmian klimatycznych.

Usługi medyczne

Reforma POZ: co się zmienia od 1 października 2022 r.

Reformy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oczekiwali pacjenci i to, co przygotował resort zdrowia, odpowiada na ich zapotrzebowanie – tak o zmianach i wdrożeniu opieki koordynowanej mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Sprawdź, co się zmienia od 1 października 2022 r.

Księgowa

Nowa siatka płac od lipca 2022 r.: jakie przepisy obowiązują głównego księgowego w SPZOZ

Czy głównego księgowego zatrudnionego w SPZOZ będącego osobą prawną oraz jednostką samorządu terytorialnego utworzonego przez gminę miejską obowiązuje „ustawa kominowa” w świetle nowej siatki płac od 1 lipca?

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy – co musi się w nim znaleźć

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem placówki medycznej obliguje prowadzącego placówkę lub osobę upoważnioną do sporządzenia i wydania świadectwa pracy. Sprawdź, komu musisz wystawić takie świadectwo, w jakim terminie i jak prostować w nim ewentualne błędy.

kandydatka

Pracownicy i kandydaci do pracy w placówce medycznej – jak pobierać od nich dane osobowe

Dość istotna kwestią jest to, kiedy należy przyjąć zaświadczenie lub inny dokument zewnętrzny, a kiedy wystarczy oświadczenie od pracownika lub kandydata do pracy? Poznaj różne przypadki związane z pozyskiwaniem danych osobowych od pracownika lub kandydata do zatrudnienia.

Urlop

Urlop wypoczynkowy w częściach: jakie są zasady jego podziału

Aby praca pracowników placówek medycznych odznaczała się właściwą jakością, była realizowana w odpowiednich warunkach w zakresie bezpieczeństwa, w tym względem pacjentów, niezbędne jest poprawne stosowanie przepisów zarówno o czasie pracy, jak i tych, które regulują kwestię urlopów wypoczynkowych. Sprawdź, co przepisy mówią o ich podziale na części.

Zgon

Jak w regulaminie organizacyjnym opisać procedurę w przypadku śmierci pacjenta

W razie śmierci pacjenta osoba wskazana w regulaminie organizacyjnym podmiotu leczniczego (może to być np. dyżurna pielęgniarka) niezwłocznie zawiadamia lekarza leczącego lub lekarza dyżurnego o śmierci pacjenta. Sprawdź, jakie jeszcze masz obowiązki w takiej sytuacji.

Leki

Przychodnie kupią leki w hurtowniach

Początkowo w dowolnym zakresie w hurtowni miały się zaopatrywać wyłącznie szpitale lub ambulatoria, które mają aptekę szpitalną lub dział farmacji szpitalnej. Uniemożliwienie zamówienia przychodniom leków bezpośrednio z hurtowni wzbudziło wiele kontrowersji, co ostatecznie doprowadziło do nowelizacji rozporządzenia. Oto szczegóły.

Gabinet lekarski

Projektowanie gabinetu lekarskiego: Jakie funkcje może łączyć

Działalność lecznicza powinna przede wszystkim służyć bezpieczeństwu zdrowotnemu zarówno pacjenta, jak i lekarza. Stąd gabinet lekarski powinien spełniać odpowiednie wymagania. Sprawdź, czy przepisy dopuszczają możliwość pobierania materiału do analiz laboratoryjnych w gabinecie lekarskim.