
Obowiązek posiadania skrzynki podawczej ePUAP w placówkach medycznych
Czy niepubliczny podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek posiadania skrzynki podawczej na ePUAP? Czy wykonując działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, mamy obowiązek wyposażyć pracowników w kwalifikowany podpis lub podpis osobisty?

Jak zarządzać zmianą w podmiocie leczniczym?
Placówki medyczne muszą szybko przystosować się do zmieniających się przepisów. Poznaj kluczowe narzędzia potrzebne do zarządzania zmianą i dowiedz się, jak możesz zaangażować swoich pracowników, aby zminimalizować opór i odnieść sukces w tym procesie.

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia 2024 – zaproszenie na konferencję
Jeśli jesteś menedżerem lub kierownikiem placówki medycznej i szukasz merytorycznych informacji oraz rozwiązań z zakresu organizacji i zarządzania pracą swojej instytucji, zapraszamy na V edycję Ogólnopolskiej Konferencji dla Zarządzających w Ochronie Zdrowia, która odbędzie się 29 lutego 2024 r.

Poznaj wytyczne dotyczące leczenia depresji w POZ
Zapoznaj się z wybranymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają na celu wykrywanie, diagnozowanie i leczenie depresji u osób dorosłych. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie zorganizować leczenie depresji w placówce medycznej. Ponadto poznasz stanowisko w tym zakresie konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Wykonywanie zawodu przez lekarza spoza UE. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Wykonywanie zawodu lekarza dla lekarzy spoza Unii Europejskiej zależy od udzielenia zgody ministra zdrowia poprzedzonej uzyskaniem opinii konsultanta krajowego lub wojewódzkiego właściwego w danej dziedzinie medycyny. Zobacz, co przepisy polskie stanowią na ten temat i czy możesz starać się o pominięcie tego etapu na drodze do przyznania prawa wykonywania zawodu tylko na określony zakres czynności.

Kary nałożone na lekarzy. Czy drobne błędy proceduralne je uchylą?
Drobne uchybienia proceduralne nie skutkują uchyleniem kary za błędy lekarskie – zapoznaj się z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie jednej z lekarek. Dowiedz się, jak zmiany w procedurze wpłynęły na jej sprawę. Wyjaśniamy też, dlaczego kasacja to nadzwyczajny środek odwoławczy.

Podsumowanie 2023 roku w zarządzaniu ochroną zdrowia
Rok 2023 przyniósł istotne zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia, obejmujące zarówno przepisy prawne, jak i praktyczne aspekty zarządzania ochroną zdrowia. Oto ich zestawienie ważne dla zarządzających placówkami medycznymi.

Rola etyki w medycynie
Etyka w ochronie zdrowia to fundament zaufania i jakości opieki. W świecie, gdzie postęp technologiczny i medyczny przyspiesza z każdym dniem, wartości etyczne stają się kluczem do budowania trwałych relacji z pacjentami. Jak etyka kształtuje opiekę zdrowotną i dlaczego jest tak ważna dla każdego z nas?

Nowy model opieki geriatrycznej w Polsce
Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadza nowy model kompleksowej opieki geriatrycznej, który ma na celu zachowanie jak najdłużej zdrowia, sprawności i samodzielności osób po 75. roku życia. Jaką rolę odegrają świadczeniodawcy i jak wdrożyć ustawę w życie? Jak najlepiej zadbać o zdrowie seniorów w Polsce zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki geriatrycznej?

Przetwarzanie danych nie może naruszać praw pacjentów
Placówka ochrony zdrowia nie musi uzyskiwać dodatkowych zgód od pacjentów, aby gromadzić ich dane. Nie może natomiast ich wykorzystywać w innym celu, np. dopisując adnotacje, że pacjent jest roszczeniowy.